Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Protest nauczycieli: Solidarność domaga się podwyżek, ZNP pisze list do premier

0
Podziel się

Nauczyciele domagają się podwyżek. Ostatni raz płace zasadnicze w oświacie wzrosły w 2012 r.

Protest nauczycieli: Solidarność domaga się podwyżek, ZNP pisze list do premier
(lisapics/iStockphoto)
bDBrkhZx

Coraz bardziej bojowe nastroje wśród nauczycieli. "Solidarność" podtrzymuje swoje postulaty i zaostrza akcję protestacyjną. ZNP domaga się spotkania z premier Ewą Kopacz.

W czwartek na konferencji prasowej przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa poinformował, że związek podtrzymuje swoje postulaty przedstawione w grudniu ubiegłego roku. Oświatowa "S" protestowała wówczas przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Głównym celem manifestacji był sprzeciw wobec zamrożenia płac nauczycieli i pracowników sfery budżetowej na kolejny - 2015 rok.

Związkowcy protestowali także przeciwko łamaniu prawa oświatowego i prawa pracy przez samorządy, jako organy odpowiedzialne za prowadzenie szkół oraz przeciw przekazywaniu przez nie prowadzenia szkół innym podmiotom. Według nich skutkuje to obniżaniem jakości i warunków pracy nauczycieli w tych szkołach.

bDBrkhZz

"Wczoraj po raz kolejny spotkaliśmy się z panią minister edukacji Joanną KLuzik-Rostkowską (...). Po nim postanowiliśmy zaostrzyć formę naszego protestu, ponieważ pani minister stwierdziła, że nie jest przewidziana w ogóle żadna podwyżka w oświacie i całej sferze budżetowej w 2016 roku" - powiedział Proksa na konferencji.

Przypomniał, że obecny - 2015 r. - jest trzecim rokiem z rzędu, w którym nauczyciele nie dostaną podwyżek. Podał, że według wyliczeń oświatowej "S" oznacza to w efekcie realny spadek wynagrodzeń nauczycieli po poziomu z 2007 roku.

Dlatego - jak mówił Proksa - w środę Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" podejmie decyzję o zaostrzeniu swojej akcji protestacyjnej.

Dzień wcześniej - we wtorek - decyzję o podjęciu akcji protestacyjnej ma podjąć Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego. ZNP także domaga się podwyżek dla nauczycieli. Chce wzrostu ich płac w 2016 r. o 10 proc. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele związku rozmawiali na ten temat z minister edukacji. Kluzik-Rostkowska powiedziała po nim dziennikarzom, że jeśli ZNP chce podniesienia płac nauczycielom, to niech przedstawi jej mechanizm, który umożliwi to w ramach obecnie istniejących środków.

bDBrkhZF

Dlatego w czwartek prezes ZNP Sławomir Broniarz wystosował list do premier Ewy Kopacz, w którym wnosi o spotkanie w celu omówienia bieżącej sytuacji w oświacie i problemów środowiska nauczycielskiego. "Jesteśmy przekonani, że dialog jest najlepszą formą rozwiązywania problemów. Dlatego z niepokojem obserwujemy postawę minister edukacji w czasie rozmów ze środowiskiem nauczycielskim na temat wzrostu płac od stycznia 2016 r. Brak woli negocjacji ze strony minister edukacji i przerzucanie odpowiedzialności na partnera społecznego jest wyrazem lekceważącego stosunku do prowadzenia dialogu, będącego gwarantem pokoju społecznego" - napisał szef ZNP.

Resort edukacji mówi, że teraz podwyżek nie będzie. Zwraca uwagę, że w ciągu 10 lat subwencja oświatowa wzrosła o 15 miliardów złotych i wynosi teraz 40 miliardów. Te pieniądze powinny wystarczyć, szczególnie że w tym czasie liczba uczniów w szkole zmniejszyła się o milion, jest też o 30 tysięcy mniej nauczycieli. Zdaniem MEN-u sytuację mogła by poprawić zmiana Karty Nauczyciela.

Po raz ostatni płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu 2012 r. (w zależności od ich stopnia awansu zawodowego od 83 zł do 114 zł). W efekcie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wynosi brutto: stażysty - 2265 zł, nauczyciela kontraktowego - 2331 zł, nauczyciela mianowanego - 2647 zł, nauczyciela dyplomowanego - 3109 zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Nauczyciele żądają kolejnych podwyżek Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska przypomina, że w ostatnich latach w polskim szkolnictwie były duże podwyżki.
Nauczyciele nie chcą się przekwalifikować Zwalniani pracownicy oświaty niechętnie otwierają również własne firmy - wynika z obserwacji pracowników urzędów i instytucji.
"Solidarność" zablokuje ważny most na Bugu Rolnicy zapowiedzieli też marsz przez Warszawę oraz wiec przed kancelarią premiera i utworzenie tam zielonego miasteczka.
bDBrkhZG
bDBrkiaa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)