Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protest lekarzy
22.06.2012 15:18

Protest lekarzy. Od 1 lipca nie będą bezpłatnych recept

Stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej, która wzywa do protestu, sprzeciwia się Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Otnaydur/Dreamstime)

Lekarze nie rezygnują z protestu i od 1 lipca będą wypisywać recepty tylko na leki pełnopłatne. Obradująca w Lidzbarku Warmińskim Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do lekarzy, w którym rekomenduje nie podpisywanie umów i wystawianie recept bez orzekania o stopniu odpłatności. * *Sprzeciwia się temu Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ). Według Porozumienia to działanie na szkodę lekarzy - pracodawców.

NRL podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko w tej sprawie, jeśli zapisy umów nie będą zmienione - poinformował wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski. Podkreślił, że minister zdrowia dwa dni temu powiedział, iż te zapisy powinny być zmienione.

Chodzi o zawarte w umowach zapisy , które dotyczą karania lekarzy za błędne wypisanie recepty. Lekarze, którzy mają prywatne praktyki, powinni podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy, dotyczące wystawiania recept, do końca czerwca.

Wiceprezes Krajewski powiedział, że jeśli zapisy umów będą zmienione to Prezydium Naczelnej Rady podejmie stosowne decyzje o zawieszeniu protestu. Dodał, że protest nie będzie odwołany bo są jeszcze inne kwestie sporne wynikające z błędów w ustawie refundacyjnej.

PPOZ uważa natomiast, że to właśnie lekarze - pracodawcy poniosą konsekwencje prawne i finansowe tej akcji. Porozumienie skierowało do Naczelnej Rady Lekarskiej list, w którym stanowczo sprzeciwia się działaniom NRL, polegającym - jak napisało PPOZ - m.in. na dezinformowaniu lekarzy. Porozumienie zarzuca NRL, że dezinformuje także pacjentów podając, że od 1 lipca 2012 r. nie będą mogli otrzymywać recept ze zniżką we wszystkich placówkach ochrony zdrowia.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/14/m206094.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protest;lekarzy;znow;zaszkodzi;pacjentom,1,0,1108737.html) *Od lipca pełnopłatne recepty, bo lekarze... * Nie zgadzają się oni na wpisanie do umów, jakie mają zawierać z NFZ, kar za błędy w receptach refundowanych. NRL rekomenduje wszystkim lekarzom bez względu na rodzaj zatrudnienia i miejsce wykonywania zawodu, by wypisywali od 1 lipca recepty pełnopłatne, czyli nie określali na nich poziomu odpłatności pacjenta.

Według PPOZ w sytuacji, gdy zatrudniony w przychodni lekarz przyłączy się do protestu NRL, konsekwencje prawne oraz finansowe z tego tytułu poniesie lekarz pracodawca, który zatrudnił _ protestującego _.

Zapowiadany protest związany jest ze sprzeciwem środowiska lekarskiego wobec warunków umów z NFZ na wystawianie recept na leki refundowane. Według NRL nowe umowy, które mają obowiązywać od 1 lipca, są niezgodne z prawem, ponieważ zawierają zapisy o karach dla lekarzy za błędnie wypisane recepty. NRL podkreśla, że zapisy takie zostały usunięte w znowelizowanej ustawie refundacyjnej i domaga się zmiany wzoru umowy.

W sprawie ewentualnego protestu z przedstawicielami NRL spotkał się w środę minister zdrowia i zapowiedział, że kwestią umów między lekarzami a NFZ zajmie się po wyborze nowego prezesa Funduszu. Przedstawiciele Rady powiedzieli dziennikarzom, że Bartosz Arłukowicz ocenił wzór umowy na wypisywanie recept na leki refundowane jako zły, który powinien zostać zmieniony.

Także Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska w środę zorganizowała spotkanie w tej sprawie z ministrem zdrowia, p.o. prezesa NFZ oraz przedstawicielami prezydenta i premiera. Po spotkaniu Kozłowska powiedziała dziennikarzom, że pacjenci, którzy po 1 lipca będą mieli problemy z otrzymaniem od lekarzy recept na leki refundowane, powinni zgłaszać to dyrektorom szpitali lub przychodni, a jeśli to nie poskutkuje - powiadamiać jej biuro.

Rzecznik przypomniała, że obowiązek wypisywania recept na leki refundowane jest zawarty w kontrakcie, który lecznice podpisują z NFZ. Fundusz może nałożyć karę na świadczeniodawców, którzy się z niego wywiązują - do wysokości 2 proc. wartości kontraktu. Dodała, że także ona może wszczynać postępowania wyjaśniające w przypadku stwierdzenia naruszenia zbiorowych praw pacjenta. Gdy świadczeniodawca nie odstąpi od tego naruszenia, może zostać nałożona na niego kara w wysokości do 500 tys. zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Protest przed Ministerstwem. Mają petycję Inicjatorem akcji jest Piotr Piotrowski, ojciec 10-letniego Michała chorego na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, założyciel Porozumienia 1 czerwca.
Będzie znowu kryzys z lekami? Jest petycja _ Jeśli NFZ nie zmieni warunków zawartych w standardzie umowy, ogromna liczba pacjentów zostanie pozbawiona zniżki na leki _.
Pacjenci się skarżą, rzecznik znalazła sposób Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że należy jak najszybciej wprowadzić w całym kraju elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego.
Tagi: protest lekarzy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz