Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest lekarzy. Wygwizdali Bartosza Arłukowicza

0
Podziel się:

Bukiel: Nie dotrzymał słowa, rozważamy trzy scenariusze.

Protest lekarzy. Wygwizdali Bartosza Arłukowicza
(PAP/Tomasz Gzell)

_ - Chcemy stworzyć konkurencję dla NFZ _ - zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podczas nadzwyczajnego zjazdu lekarzy. Podkreślił, iż zmiany muszą być wprowadzane ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. Lekarze gwizdali i buczeli podczas przemówienia ministra. Grożą lejną akcją protestacyjną, jeżeli nie dojdzie do porozumienia z ministerstwem zdrowia w sprawie recept.

Jak mówił Arłukowicz, stworzenie konkurencji dla NFZ jest rozwiązaniem oczekiwanym i potrzebnym, które poprawi jakość świadczeń. Zaapelował do lekarzy o współpracę przy wdrażaniu zmian. _ Tej najgłębszej systemowej zmiany nie przeprowadzimy bez współpracy lekarzy, środowiska aptekarskiego i pacjentów _ - przekonywał.

Minister zdrowia mówił, że trwają prace nad projektami ustaw o zdrowiu publicznym i jakości w ochronie zdrowia. Dodał, że zostaną przedstawione rozwiązania dotyczące dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Podczas swojego wystąpienia Arłukowicz zapewniał, że jest otwarty na dialog i konsultacje. _ Ostatnie tygodnie pokazały, że dialog i kompromis skutkują poprawą systemu _ - przekonywał. Część medyków gwizdała i buczała, gdy to mówił.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz ocenił w swoim wystąpieniu, że Arłukowicz nie chce słuchać postulatów medyków. Jego zdaniem, świadczy o tym m.in. nieobecność ministra podczas spotkania z lekarzami w sprawie przepisów refundacyjnych, które odbyło się w tym tygodniu w resorcie zdrowia.

Według Bukiela w rozporządzeniu o receptach znalazły się zapisy nie do zaakceptowania przez środowisko lekarskie. W rozporządzeniu są obowiązki, których nie miało być. _ - Dotyczy to stuprocentowej odpłatności za leki - _ tłumaczy.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA BUKIELA:

W opinii Krzysztofa Bukiela wystąpienie ministra Arłukowicza podczas zjazdu nie rozładowało napięcia w środowisku lekarskim.

Wystąpienie to zostało przyjęte gwizdami z sali. Bukiel zapowiedział, że jest wiele scenariuszy rozwiązania problemu z receptami._ - Możemy przybijać pieczątki pod oświadczeniem pacjenta, że jest ubezpieczony, wprowadzić własne recepty, zerwać umowy z NFZ _- wymienia.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA BUKIELA:

W Warszawie trwa nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Lekarzy. Delegaci rozmawiają o aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia. Lekarze nie zaprosili na Zjazd prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza. Prezes Hamankiewicz powiedział, że nie da się z nim współpracować.

Ponad miesiąc temu Naczelna Rada lekarska wydała uchwałę z apelem o odwołanie prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza. Inna uchwała dotyczyła niepodpisywania od 1 lipca umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Czytaj w Money.pl
Lekarze oburzeni. Znaleźli sposób na ustawę OZZL opracował własny wzór recept, które miałyby być stosowane w przypadku wejścia przepisów w życie.
Za to nie będą karać lekarzy? Negatywnie o... Nowe przepisy nakładają nieuzasadnione i dodatkowe obowiązki.
Błąd na recepcie? Sprawdź, czy kupisz lek Resort zdrowia rozszerzył katalog błędów, pomimo których aptekarz będzie mógł zrealizować receptę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)