Notowania

cegielski
30.09.2009 15:54

Protest pracowników z Cegielskiego. Przeciwko zwolnieniom

W sumie pracę straci blisko 500 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bogdan Borowiak)


Kilkudziesięciu pracowników zakładów H.Cegielski Poznań protestowało w środę przed bramą główną firmy przeciwko trwającym od kilku dni zwolnieniom grupowym. Zarząd uważa, że w obecnej sytuacji protesty mogą doprowadzić do upadku zakładu.

Podczas wiecu szefowie jednego ze związków działających w Cegielskim - Inicjatywy Pracowniczej - wzywali do walki o swoje prawa. _ To, co się u nas dzieje, to nie są zwolnienia grupowe - to jest lokaut. O swoje prawa upomnimy się pikietując, bojkotując i strajkując _ - powiedział szef Inicjatywy Marcel Szary.

Organizacje związkowe działające w Cegielskim zapowiadają kolejne protesty. W poniedziałek ZZ Metalowców chce zorganizować marsz pod Urząd Wojewódzki; z kolei nad formą protestu zastanawia się NSZZ _ Solidarność _.

Od poniedziałku w zakładach H.Cegielski Poznań S.A. trwają zwolnienia grupowe. Porozumienie w tej sprawie z zarządem firmy podpisały dwa z pięciu działających w zakładzie związków - NSZZ _ Solidarność _ i ZZ Metalowców. Pozostałe - Solidarność'80, Związek Zawodowy Inżynierów i Techników oraz Inicjatywa Pracownicza - nie zgodziły się na zwolnienia grupowe.

Zwolnienia pracowników są jednym z elementów programu restrukturyzacyjnego firmy. Dzięki zmniejszeniu zatrudnienia zakład ma mieć ok. 25 mln oszczędności rocznie. Ostatecznie zwolnionych ma być 472 pracowników z liczącej ponad 1,2 tys. osób załogi.

Zarząd firmy uważa, że w obecnej sytuacji protesty mogą doprowadzić do upadku zakładu. _ To są działania, które szkodzą spółce. Mamy przyjęty program restrukturyzacyjny, który chcemy realizować. Jeżeli będzie on blokowany, to ta firma upadnie i to protestujący będą odpowiadać za likwidację Cegielskiego _ - powiedział PAP prezes firmy Jarosław Lazurko.

Program restrukturyzacji zakłada prywatyzację Fabryki Pojazdów Szynowych, konsolidację pozostałych spółek oraz pozyskanie nowych obszarów działania. W planach jest również prywatyzacja całej firmy. Lazurko liczy, że byłoby to możliwe w 2011 lub 2012 roku. Jak mówił niedawno, z programem zapoznaje się teraz właściciel firmy, czyli resort skarbu.

H.Cegielski Poznań S.A. jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. Firma w 2008 roku miała 634 mln zł obrotu i przyniosła stratę netto 7,3 mln zł.

Tagi: cegielski, zwolnienia, układ zbiorowy związki, protest, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz