Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Protest w Warszawie przeciwko cięciom socjalnym

0
Podziel się

Około 100 osób demonstrowało w sobotę w Warszawie przeciwko cięciom socjalnym i w obronie praw lokatorów.

Protest w Warszawie przeciwko cięciom socjalnym
(jimbowen0306/CC/Flickr)
bDzqKsER

Około 100 osób demonstrowało dziś w Warszawie przeciwko cięciom socjalnym i w obronie praw lokatorów. Manifestację pod hasłem _ Dzień Gniewu Społecznego _ zorganizowały Związek Syndykalistów Polskich i Komitet Obrony Lokatorów._ _

_ - Protestujemy dlatego, że całościowo nie podoba nam się polityka rządu. Nie podoba nam się to, co jest robione z podwyższaniem wieku emerytalnego, z wyrzucaniem ludzi na bruk. Nie podoba nam się polityka ekonomiczna, w tym promowanie umów śmieciowych, coraz bardziej niepewnych warunków zatrudnienia _ - powiedział dziennikarzom przed manifestacją Jakub Gawlikowski z Komitetu Obrony Lokatorów.

Demonstranci sprzeciwiali się również interwencji NATO w Afganistanie i przekonywali o zgubnym wpływie wydobywania gazu łupkowego na środowisko. Protest dotyczył też polityki władz stolicy, w tym zamykania stołówek w szkołach.

bDzqKsET

Na transparentach można było przeczytać m.in.: _ Nędza lokatorów, uciecha inwestorów _, _ Walczymy o godne warunki pracy i życia _, _ Rząd na bruk, bruk na rząd _, _ Chleba zamiast igrzysk _, _ Dość kompromisów, walka klas trwa _. Prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz kilku demonstrantów sportretowało jako _ królową slumsów _. Nad głowami manifestantów powiewały flagi w kolorze czarnym, który miały symbolizować _ czarną sytuację, w której znalazło się społeczeństwo _, oraz czarno-czerwonym, w barwach związku syndykalistów. Kilkanaście osób miało zdjęcia lub hasła nawiązujące do Jolanty Brzeskiej, działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, której spalone ciało znaleziono w marcu 2011 r. na leśnej polanie na południowych obrzeżach Warszawy.

Demonstracja rozpoczęła się po godz. 13 na Pl. Zamkowym. Następnie protestujący wyruszyli Traktem Królewskim w kierunku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Poprzednie _ Dni Gniewu Społecznego _ odbyły się w maju 2011 r. Kilkadziesiąt osób demonstrujących wówczas przed Pałacem Prezydenckim domagało się przede wszystkim wycofania wojsk z Afganistanu. Tego dnia bowiem w Warszawie gościł prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

Czytaj więcej o protestach przeciwko cięciom budżetowym w Money.pl
Owacje dla Kaczyńskiego przypomniały mu... Dzisiaj pod parlamentem było kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
Duda kpi z Tuska i Rostowskiego. "Albo pracować do śmierci, albo umrzeć z głodu" Szef Solidarności wypominał szefowi rządu i ministrowi finansów ich słowa o braku konieczności podnoszenia wieku emerytalnego.
Zobacz, jakie będą emerytury związkowców Związki zawodowe walczą z reformą emerytalną. Na jakie świadczenia mogą liczyć ich szefowie?
bDzqKsEZ
bDzqKsFu
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)