Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest związkowców przed Europejskim Kongresem Gospodarczym

0
Podziel się:

Przedstawiciele kilku organizacji spotkali się z prezydentem, apelowali do niego, by nie podpisywał ustawy podnoszącej wiek emerytalny.

Protest związkowców przed Europejskim Kongresem Gospodarczym
(PAP/Andrzej Grygiel)

_ Nie podpisuj! Nie podpisuj! _- skandowali przedstawiciele kilku organizacji, którzy zorganizowali pikietę w Katowicach przed Centrum Kultury Katowice, gdzie rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy. Protestowali przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego.

Delegacja związkowców spotkała się z zaproszonym na kongres prezydentem Bronisławem Komorowskim. Wręczyła mu petycję, w której sprzeciwia się uchwalonej w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawie emerytalnej.

Pikieta zgromadziła kilkaset osób ze sztandarami, trąbkami i gwizdkami. Co chwila wybuchały petardy i wyły syreny. _ Emerytalna ustawa sejmowa to wasza hańba narodowa _ - można było przeczytać na jednym z transparentów. Związkowcy z OPZZ, Związku Zawodowego Górników w Polsce i Związku Zawodowego Ratowników Górniczych protestowali pod hasłem _ Nie dla pracy aż do śmierci. Zarzucali rządowi brak konsultacji społecznych. _

_ _

_ _Myślę, że pan prezydent nie jest na usługach Platformy Obywatelskiej i rozważy nasze argumenty, że podpisanie tej ustawy jest kolejnym krokiem Polski w tył w strukturze Unii Europejskiej" - powiedział Andrzej Chwiluk, szef Związku Zawodowego Górników.

Dodał, że związkowcy oczekują jednoznaczniej decyzji - odmowy podpisania ustawy. _ Skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego byłoby jedynie politycznym wybiegiem _ - ocenił.

Tuż przed rozpoczęciem kongresu prezydent spotkał się z delegacją związkowców z OPZZ i Związku Zawodowego Górników, o czym wcześniej nie poinformowano mediów. Wręczono mu petycję, w której strona związkowa domaga się _ natychmiastowego wstrzymania prac nad podniesieniem wieku emerytalnego _.

_ Rząd okazał się niewiarygodny, gdyż oszukał związki zawodowe w trakcie prac nad płacą minimalną i podniesieniem progów dochodowych uprawniających do świadczeń socjalnych. Przez trzy lata nie podjęto merytorycznych prac nad przygotowanym przez OPZZ i złożonym do Sejmu obywatelskim projektem ustawy o możliwości przejścia na emeryturę po 35 latach pracy (kobiety) i 40 latach pracy (mężczyźni) _ - napisali związkowcy w petycji.

Wezwali prezydenta, by nie podpisywał ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego, według nich godzi to w prawa nabyte większości społeczeństwa. _ Panie Prezydencie, oczekujemy, że podejmie Pan działania, które spowodują, że Rząd wznowi dialog społeczny w naszym kraju. Panie Prezydencie, oczekujemy, że jako strażnik Konstytucji nie będzie Pan dzielił naszego społeczeństwa na gorszych i lepszych _ - zakończyli autorzy petycji.

Towarzysząca kongresowi manifestacja zgromadziła też grupę osób określających się, jako pokrzywdzeni przez ZUS. _ Przyszliśmy tutaj, aby w tym kraju prawo znaczyło prawo, że jeśli urzędnik podejmuje decyzję, to jest ona wiążąca i ostateczna i żeby nie cofało się prawo wstecz _ - powiedział Bogdan Pietrzyca, taksówkarz z Zabrza.

Kilkudziesięciu działaczy Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP czekało też na prezydenta, gdy po południu wychodził z Centrum Kultury Katowice, gdzie zainaugurowano kongres. _ Prezydencie, ratuj przedsiębiorców _, _ Prezydencie, ratuj nas przed ZUS-em _ - krzyczeli. _ Stop dla ZUS, w państwie prawa chcemy prawa _ - napisano na jednym z transparentów.

Manifestanci chcieli wchodzącemu do samochodu prezydentowi wręczyć petycję. Odebrali ją od nich funkcjonariusze BOR. _ W sądach traktują nas jak nic, zarzuca nam się fikcyjność umów, nie przyjmują żadnych dowodów _ - mówiła dziennikarzom jedna z kobiet, właścicielka sklepu odzieżowego, która ma zapłacić ZUS-owi 80 tys. zł.

O swoim problemie przedstawiciele Stowarzyszenia alarmowali już w ubiegłym roku, gdy do Katowic na Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw przyjechał premier Donald Tusk. Teraz zarzucają rządowi, że nic nie zrobił w tej sprawie.

Protestujący przedsiębiorcy skarżą się, że ZUS ściga prowadzących działalność gospodarczą i pracujących równocześnie na umowach nakładczych i umowach-zleceniach, którym przed laty dano możliwość opłacania niskich składek emerytalno-rentowych. Od 2009 r. wprowadzono zmiany do ustawy, na mocy której żąda się teraz od chałupników zapłacenia zaległości z odsetkami do 10 lat wstecz - podkreślali pikietujący, nazywając to prawnym oszustwem.

Przedsiębiorcy, którzy dokonali wyboru tytułu do ubezpieczeń zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawem, chcieliby rozwiązania swojego problemu drogą ustawy abolicyjnej, umarzającej dodatkowo naliczane składki na ubezpieczenia społeczne od działalności gospodarczej - za lata 1999-2009. Poszkodowani podkreślają, że nagle zostali pozbawieni prawa wyboru tytułu do ubezpieczeń i zaskoczeni powstałymi zobowiązaniami wobec ZUS, wynoszącymi od kilkunastu do kilkudziesięciu tys. zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski powiedział, co jest najważniejsze Prezydent: _ Dla nas, dla dobrobytu Polaków i dobrobytu wszystkich Europejczyków, sprawą zasadniczą jest poprawa konkurencyjności _
Czołowi publicyści moderatorami dyskusji IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego Tematyka ponad stu sesji i dyskusji Europejskiego Kongresu Gospodarczego obejmie najbardziej istotne kwestie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy. Wybrane panele będą moderowane przez czołowych polskich publicystów, dziennikarzy i komentatorów.
Szansa na przełamanie decyzyjnego impasu w sektorze – energetyka na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2012 Czy największa biznesowa impreza Europy Centralnej przełamie decyzyjny impas w sektorze?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)