Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protestują bo później dostaną czternastki

0
Podziel się:

Związkowcy Katowickiego Holdingu Węglowego nie chcą się zgodzić na opóźnienie wypłat.

Protestują bo później dostaną czternastki
(melhi/iStockphoto)

Katowicki Holding Węglowy (KHW) wypłaci górnikom przysługującą im czternastą pensję na początku kwietnia, zamiast do końca stycznia - to efekt problemów z płynnością finansową. Związki rozumieją trudną sytuację, ale nie godzą się na narzucenie terminu wypłaty.

Związek Sierpień 80 ogłosił dziś pogotowie protestacyjne w holdingu, a wszystkie związki działające w katowickiej kopalni _ Wujek _ zaprotestowały we wspólnym komunikacie przeciw działaniom zarządu. Związkowcy chcą nadal rozmawiać z zarządem - nie planują na razie czynnych protestów.

Dodatkowa nagroda roczna, czyli tzw. czternastka, ma wysokość jednej pensji. To świadczenie przysługuje górnikom na podstawie regulacji branżowych. W skali całego holdingu to ok. 130 mln zł. Zgodnie z zapisami holdingowej umowy zbiorowej załoga powinna dostać pieniądze do końca stycznia.

W przeszłości spółki węglowe miały już kłopoty z wypłatą _ czternastek _. Przełom roku to czas, kiedy w ciągu dwóch-trzech miesięcy oprócz pensji kopalnie muszą wypłacić górnikom dwa dodatkowe świadczenia - _ czternastkę _ i _ barbórkę _ - wypłatę z okazji Dnia Górnika. W tym roku KHW nie był w stanie zapewnić w terminie potrzebnych na _ 14 _ pieniędzy.

Wojciech Jaros z działu komunikacji korporacyjnej KHW wyjaśnił, że od kilku lat kopalnie holdingu nie realizowały zakładanych rocznych planów wydobycia węgla, co spowodowało trudną sytuację finansową m.in. problemy z płynnością.

_ - Z tego powodu w spółce opracowany został plan naprawy finansów. Jednym z jego elementów jest zaproponowanie załodze przez zarząd KHW wypłacenie tzw. czternastej pensji, czyli dodatkowej nagrody rocznej, z opóźnieniem nieprzekraczającym trzech miesięcy _ - powiedział Jaros.

Przypomniał, że pojawiające się od 2009 r. problemy z płynnością finansową to wynik przeznaczenia w latach 2008-2009 ok. 1,7 mld zł na inwestycje niezbędne dla działania spółki i utrzymania miejsc pracy w jej kopalniach.

Zarząd przedstawił związkowcom kilka rozwiązań, których celem było dostosowanie terminu wypłaty do planu naprawy finansów. Proponowano m.in. wypłatę _ czternastki _ w czterech ratach, co dwa miesiące lub wypłatę 25 proc. w styczniu, a pozostałej części w kwietniu. Ponieważ w miniony piątek strony nie doszły do porozumienia (zmiana wymaga zawieszenia stosownego zapisu umowy zbiorowej), zarząd ogłosił, że cała _ czternastka _ będzie wypłacona 1 kwietnia.

Związkowcy rozumieją, ale pieniądze muszą być

_ - To oczywiście z punktu widzenia załogi lepsze rozwiązanie niż wypłata w ratach. Nie rozumiemy, więc postawy zarządu podczas negocjacji, próby forsowania niekorzystnego porozumienia i próby obarczenia winą za opóźnienia w wypłacie czternastki związków zawodowych _ - skomentował szef Solidarności w kopalni Wujek Andrzej Grolik.

Jego zdaniem związkowcy rozumieją trudną sytuację spółki, nie godzą się jednak na arbitralne narzucanie górnikom rozwiązań, a tym samym łamanie holdingowej rozmowy zbiorowej. Związki chcą kontynuować rozmowy na ten temat.

Wojciech Jaros z KHW wyjaśnił, że wobec braku porozumienia ze związkami w miniony piątek zarząd wolał podjąć i ogłosić decyzję, niż przedłużać rozmowy w nieskończoność. Jaros nie wykluczył, że we wtorek strony wrócą do tego tematu podczas cotygodniowego spotkania zespołu negocjacyjnego w holdingu.

Szczepan Kasiński z Sierpnia 80 zapowiedział, że związkowcy będą domagać się od zarządu pełnej i wiarygodnej informacji na temat stanu spółki. Nie zamierzają też zgodzić się na - jak mówią - jednostronne łamanie zapisów umowy zbiorowej. Chcą, by sprawa terminu wypłaty została z nimi uzgodniona, a nie narzucona. Nie wykluczają protestów, jeżeli zarząd nie zmieni swojej postawy.

_ - Nie damy się oszukać. Nie pozwolimy, aby robiono z ludzi durniów. Każdemu górnikowi z naszej kopalni tysiąc razy bardziej niż prezesom zależy na tym, żeby kopalnia przetrwała, żeby dawała nam pracę i zarobek. Miejsca pracy i godna wypłata - o to walczymy i będziemy walczyć _ - napisali we wspólnym stanowisku związkowcy z kopalni Wujek.

To kolejny w ostatnim czasie spór w KHW. Niedawno związkowcy protestowali m.in. przeciw sposobowi powiązania premii dla górników z wydajnością pracy.

KHW to jedna z trzech największych spółek węglowych w kraju. Zatrudnia 19,3 tys. osób, w końcu roku ma ich być ok. 18,5 tys. Kopalnie holdingu wydobywają ok. 13-15 mln ton węgla rocznie. Ubiegłoroczny zysk netto holdingu szacowany jest na ok. 30 mln zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t104147.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowi;pracownicy;w;spolkach;weglowych,205,0,749005.html) Nowi pracownicy w spółkach węglowych Mimo zapowiadanych przyjęć w 2011 r. zatrudnienie w branży znowu zmaleje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t74821.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dotacje;dla;zamykanych;kopalni;-;do;2018;r;,89,0,731481.html) Dotacje dla zamykanych kopalni - do 2018 r. Najbardziej z pomocy dla zamykanych kopalni korzystają Niemcy i Hiszpania.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)