Notowania

protesty na ukrainie
01.02.2014 19:20

Protesty na Ukrainie. Moody's obniża rating Ukrainy

Agencja Moody's obniżyła rating Ukrainy. Swoją decyzję wyjaśniła napięciem politycznym w kraju i ryzykiem osłabienia hrywny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Polityczny kryzys na Ukrainie odbija się na gospodarce. Międzynarodowa agencja Moody's obniżyła rating Ukrainy. Zdaniem analityków kupno obligacji emitowanych przez Kijów, jest bardzo ryzykowne.

Moody's to kolejna po Standard & Poor's agencja, która zdecydowała się na obniżenie wiarygodności kredytowej Ukrainy. Analitycy zmienili rating z _ Caa1 _ na _ Caa2 _. Oznacza to, iż obligacje Kijowa są bardzo ryzykowne dla inwestorów. Przedstawiciele agencji nie spodziewają się w najbliższym czasie poprawy i przygotowali negatywną prognozę.

Swoją decyzję agencja wyjaśniła napięciem politycznym w kraju, ryzykiem osłabienia hrywny w wyniku masowych zakupu dolarów i euro przez obywateli. Analitycy zwracają również uwagę, że Rosja udzielając w grudniu ubiegłego roku Ukrainie 15 miliardów kredytu może szybko się z tego wycofać. Do tej pory Kijów wykorzystał już 5 miliardów.

Prezydent Władimir Putin zapowiedział ostatnio w Brukseli, że Rosja nie wycofa się automatycznie z udzielonych pożyczek i redukcji cen gazu, jeżeli do władzy w Kijowie dojdzie opozycja. Od grudnia Ukraina za 100 metrów sześciennych błękitnego paliwa płaci 268 dolarów zamiast ponad 400 wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: protesty na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz