Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty na Ukrainie. Sikorski: wzywamy obie strony konfliktu do umiaru

0
Podziel się:

- Trzymam za słowo stronę rosyjską, że jej też zależy na uspokojeniu sytuacji i na kompromisie - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Protesty na Ukrainie. Sikorski: wzywamy obie strony konfliktu do umiaru
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział dziś po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Rosji i Niemiec - Siergiejem Ławrowem i Frankiem Walterem Steinmeierem, że wspólnie wzywają obie strony konfliktu na Ukrainie do powstrzymania się od stosowania przemocy.

_ Trzymam za słowo stronę rosyjską, że jej też zależy na uspokojeniu sytuacji i na kompromisie _ - podkreślił Sikorski. Dodał, że nastąpiło zbliżenie stanowisk co do tego jakie instytucje międzynarodowe mogłyby pomóc Ukraińcom, gdyby sobie tego życzyli, w rozwiązywaniu konfliktu.

Szef polskiej dyplomacji nie podał szczegółów. Prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter proponował niedawno w Warszawie, by rolę mediatora objęła OBWE; Szwajcaria przewodniczy obecnie tej organizacji.

Sikorski, Ławrow i Steinmeier uczestniczą w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

_ Minister Ławrow jest znany ze swego polemicznego stylu _ - powiedział Sikorski, poproszony o ocenę wystąpienia szefa rosyjskiej dyplomacji. Ławrow zarzucił UE mieszanie się w sprawy ukraińskie i działania zmierzające do zmuszenia władz w Kijowie do wybrania drogi europejskiej.

Sikorski potwierdził, że już dzień wcześniej spotkał się z jednym z liderów ukraińskiej opozycji Witalijem Kliczką. Uzyskanie informacji z pierwszej ręki od przedstawiciela opozycji jest wartością, którą zawsze będziemy uwzględniać w naszej polityce - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Minister zaznaczył, że Ukraina jest zainteresowana doświadczeniami w dziedzinie transformacji ustroju w Polsce. _ Ukraińcy powinni naśladować, jeśli zechcą, nasz scenariusz z 1989 roku, a niekoniecznie nasz scenariusz z 1981 roku _ - powiedział Sikorski.

Ministrowie: Sikorski, Steinmeier i Ławrow rozmawiali też o trójstronnych projektach związanych z transportem, wymianą młodzieży, wymianą naukową i spotkaniami historyków. Spotkania _ Trójkąta Królewieckiego _ odbywają się od kilku lat. Ta forma współpracy uwzględniona została w umowie koalicyjnej nowego rządu koalicyjnego Niemiec. CDU/CSU i SPD opowiedziały się za rozwijaniem trójstronnej kooperacji.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)