Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty na Ukrainie. Rzeczniczka PO: Ukrainie potrzebne wsparcie

0
Podziel się:

- Potrzebne jest wspólne stanowisko, już nie tylko Europy, ale i świata, żeby Ukraina wyszła z tego w ramach porozumienia - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska.

Protesty na Ukrainie. Rzeczniczka PO: Ukrainie potrzebne wsparcie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ukraina sama musi rozwiązać swoje problemy, ale żeby doszło do porozumienia, a nie rozwiązania siłowego, potrzebne jest wsparcie i pomoc - uważa rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

_ Ukraina sama musi rozwiązać ten problem, ale potrzebne jest wsparcie i pomoc, żeby strony ze sobą rozmawiały - powiedziała rzecznik rządu w TVN24. - Potrzebne jest wspólne stanowisko, już nie tylko Europy, ale i świata, żeby Ukraina wyszła z tego nie przez jakieś rozwiązania siłowe, o których ciągle słyszymy w mediach, (...) ale w sposób racjonalny - w ramach porozumienia _.

Na Ukrainie trwają protesty przeciw władzom. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się w poniedziałek z opozycją i zgodził się na odwołanie części ustaw wymierzonych w protestujących. Porozumiano się też w sprawie amnestii dla zatrzymanych.

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że polski rząd angażuje się w sprawy ukraińskie na forum międzynarodowym - premier Donald Tusk rozmawiał już w zeszłym tygodniu i będzie rozmawiał ponownie w czwartek z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Również w czwartek spotka się we Francji z prezydentem Francois Hollande'em. W środę w Budapeszcie sprawą Ukrainy zajmie się Grupa Wyszehradzka - wyliczała rzecznik rządu. Na przyszły poniedziałek zapowiedziano spotkanie państw nadbałtyckich - dodała.

_ To ma duże znaczenie, żeby była świadomość w tych państwach, co naprawdę dzieje się na Ukrainie i jak to wygląda _ - podkreśliła. Zaznaczyła, że Polska jest w tej dobrej sytuacji, że ma dobre kontakty z opozycją w tym kraju.

Kidawa-Błońska pytana, czy premier lub minister spraw zagranicznych wybierają się na Ukrainę, przypomniała, że była tam niedawno wiceminister spraw zagranicznych. _ Właściwie nasza dyplomacja jest tam cały czas obecna _ - podkreśliła. _ Trudno powiedzieć, co będzie jutro czy pojutrze, bo sytuacja na Ukrainie jest dynamiczna i wiele spraw trzeba będzie podejmować, gdy coś się wydarzy _ - dodała rzeczniczka rządu.

Powiedziała, że są kontakty dyplomatyczne z przedstawicielami wszystkich stron, bo musimy wiedzieć, co dzieje się na Ukrainie, czego chcą przedstawiciele poszczególnych stron, bo tylko wtedy _ możemy radzić czy szukać pozytywnych rozwiązań _.

W ocenie rzeczniczki ważne jest, by nie szukać rozwiązań siłowych - takich jak sankcje, bo _ ten, który krzyczy _ i mówi o radykalnych krokach nie ma żadnego pomysłu, jakie rozwiązania wprowadzić. W jej ocenie ewentualne sankcje dla osób będących we władzach, odpowiedzialnych za _ negatywne rzeczy, które dzieją się na Ukrainie _ powinny być wyciągnięte. _ Ale to musi być jeden głos Europy _ - zaznaczyła.

Kidawa-Błońska uważa, że wyjazdy polskich polityków do Kijowa są potrzebne, ale nie powinny być wykorzystywane do rozgrywek wewnątrz naszego kraju. _ Przecież nie o to chodzi - chodzi o to, by głos Polski w Europie i na Ukrainie był taki sam _ - powiedziała w wywiadzie. Jej zdaniem politycy powinni konsultować się przed wyjazdem na Ukrainę z naszym MSZ lub w ramach struktur europejskich.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)