Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty przeciw G8. 32 osoby w areszcie

0
Podziel się:

Bez granic, bez więzień, bez kapitalizmu i Wspólna walka. Oto hasła antykapitalistycznej demonstracji w stolicy Wielkiej Brytanii.

Protesty przeciw G8. 32 osoby w areszcie
(RachelH_/CC/Flickr)

Aż tyle osób zatrzymała wczoraj policja w Londynie podczas protestów przeciwko przyszłotygodniowemu szczytowi G8 w Irlandii Północnej. Według policji demonstrujący mieli dopuścić się m.in. ataków na funkcjonariuszy i poważnego uszkodzenia mienia.

Około stu osób pikietowało siedzibę koncernu naftowego BP, inna grupa demonstrowała przed biurem amerykańskiego koncernu aerokosmicznego Lockheed Martin.

Manifestanci, niektórzy z zasłoniętymi twarzami, machający czarnymi, zielonymi i czerwonymi flagami, przeszli też ulicą Oxford Street, jedną z głównych ulic handlowych Londynu. Nieśli transparenty z napisami: _ Bez granic, bez więzień, bez kapitalizmu _ i _ Wspólna walka _.

Podczas zatrzymań doszło do potyczek z policją. Zatrzymanym policja zarzuca atakowanie funkcjonariuszy, poważne uszkodzenie mienia i posiadanie niebezpiecznych narzędzi. Wcześniej we wtorek podczas szeroko zakrojonej akcji kilkuset policjantów usunęło około 200 osób z opustoszałego budynku w londyńskiej dzielnicy Soho, uważanego za ośrodek koordynacji protestów. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Do budynku policja wtargnęła po trzech godzinach oblężenia, forsując wewnętrzne barykady. Ludzie w budynku weszli na dach. Jedna osoba groziła, że przy próbie zatrzymania rzuci się z dachu. Policja twierdzi, że jej działania miały charakter prewencyjny, a z jej informacji wynikało, że w budynku przygotowywano m.in. bomby z farbą, które mogą wyrządzić szkody materialne.

Aktywiści z grupy o nazwie StopG8 zapowiedzieli w maju, że przed szczytem G8 zorganizują protesty wokół około stu obiektów, które uznali za symbole kapitalizmu. Są to siedziby banków, funduszy hedgingowych, wielkich korporacji, a także hotele, luksusowe sklepy i nocne lokale. Policja ostrzegła właścicieli, by zachowali czujność.

Aktywiści ze StopG8 twierdzą, że ich grupa jest antykapitalistyczną siatką _ składającą się z autonomicznych grup i jednostek _. Odmawiają współpracy z policją. Władze brytyjskie obawiają się protestów w londyńskim City na wzór tych, do których doszło w 2009 r. z okazji szczytu G20.

Czytaj więcej w Money.pl
"Anarchiści i wandale". Premier o obywatelach - Ośmielają się obrażać premiera kraju - mówił premier Turcji wzywając resztę narodu, by tłumnie poszła do kolejnych wyborów i wyraziła swoje poparcie dla niego.
Tysiące ludzi wciąż demonstruje w Ankarze Dziś w nocy doszło do kolejnych demonstracji antyrządowych w Ankarze i Stambule. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
Premier kazał rodzić kobietom po troje dzieci Po dziewięciu dniach masowych, coraz bardziej politycznych protestów przeciwko autorytarnej władzy, premier zmienia nieco taktykę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)