Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty w Albanii. Rozpisali referendum w sprawie zakazu importu śmieci

0
Podziel się:

Albania, Rumunia i Węgry są głównymi miejscami, do których wywozi się toksyczne odpady z Włoch i innych krajów południowej Europy.

Protesty w Albanii. Rozpisali referendum w sprawie zakazu importu śmieci
(Shkumbin/CC/Flickr)

_ Sojusz przeciw importowi śmieci _, albański ruch ochrony środowiska i zwalczania biznesu mafijnego, który zarabia między innymi na sprowadzaniu i składowaniu toksycznych odpadów, doprowadził do rozpisania na grudzień referendum w sprawie całkowitego zakazu importu odpadów.

Ruch, zwany w skrócie AKIP, zebrał 62 tys. podpisów za przeprowadzeniem ogólnokrajowej konsultacji w tej sprawie, która - jak twierdzą jej organizatorzy - będzie _ pierwszym w Albanii przypadkiem odwołania się do opinii publicznej w sprawie dotyczącej ogółu obywateli _.

Motywy, które skłoniły działaczy AKIP do podjęcia inicjatywy w sprawie referendum, które zostało rozpisane na 22 grudnia, to rozpowszechnione w Albanii przekonanie, że import śmieci oraz handel odpadami i materiałami toksycznymi opanowany został w kraju przez mafie, głównie włoską, której nikt nie kontroluje.

Pogarsza to jeszcze bardziej sytuację w dziedzinie ochrony środowiska w Albanii, gdzie istnieje tylko jedno względnie nowoczesne wysypisko śmieci - w Tiranie. Dyrektor w albańskim ministerstwie ds. środowiska naturalnego Vladimir Bejani oświadczył, że do Albanii nie wwozi się żadnych toksycznych odpadów.

Jednak według Europolu Albania, Rumunia i Węgry są głównymi miejscami, do których wywozi się toksyczne odpady z Włoch i innych krajów południowej Europy. Przeciwko referendum, rozpisanemu z inicjatywy AKIP, zaprotestował m.in. właściciel jednego z największych w Albanii zakładów przetwarzania odpadów polietylenowych, których budowa kosztowała go 15 milionów euro, Vullnet Haka.

Przemysł przetwarzania odpadów zatrudnia w Albanii 3 tys. pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemiecki porządek znów imponuje Jak wynika z sondaży Niemcy doceniają znaczenie segregacji śmieci.
Chętnie segregujemy śmieci, ale wtedy gdy... Z badań brytyjskich studentów wynika, że estetyczne otoczenie zwiększa skłonność do segregowania śmieci.
Uwaga! Rozwiąż te umowy do 1 lipca Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lipca gmina przejmie odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi wytwarzanymi na jej terenie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)