Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja Lasów Państwowych. Rząd nie sprzeda przedsiębiorstwa

0
Podziel się:

Lasy Państwowe nie zostaną sprywatyzowane, a pieniądze, jakie wpłaca do budżetu państwa nie wpłyną na ich rentowność - przekonuje rząd.

Prywatyzacja Lasów Państwowych. Rząd nie sprzeda przedsiębiorstwa
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Lasy Państwowe nie zostaną sprywatyzowane - oświadczył i premier Donald Tusk, i minister środowiska Maciej Grabowski. Wpłaty dokonywane przez Lasy do budżetu państwa nie wpłyną na ich rentowność - uważa Grabowski (na zdjęciu).

To odpowiedź na wypowiedzi polityków PiS, którzy zarzucili rządowi _ skok na kasę _ Lasów Państwowych. Według nich przekazanie przez LP dotacji do budżetu może wpłynąć na ich rentowność i doprowadzić do tego, że przedsiębiorstwo będzie deficytowe. Pojawiały się też głosy, że taka sytuacja mogłaby doprowadzić do sprywatyzowania Lasów Państwowych.

Szef resortu środowiska przypomniał na konferencji prasowej, że zgodnie z zaproponowanym projektem ustawy o Lasach, LP w latach 2014-2015 przekażą do budżetu państwa 1,6 mld zł, z czego 1,3 mld zł będzie przeznaczone na budowę i remont tzw. schetynówek. Przedsiębiorstwo przekaże do budżetu po 800 mln zł rocznie, z czego na _ schetynówki _ - po 650 mln zł. Nowela zakłada, że od 2016 r. Lasy Państwowe będą przekazywać rocznie do budżetu 2 proc. przychodów, czyli - jak mówił premier Donald Tusk - od 100 do 150 mln zł rocznie.

Grabowski poinformował, że pierwszą wpłatę w wysokości 800 mln zł Lasy zapłacą w czterech ratach.

_ - Zgodnie ze stanem finansów Lasów na koniec 2012 r. przedsiębiorstwo to posiadało na rachunkach bankowych ok. 3 mld zł. Porównując to do 800 mln zł, które LP wpłacą w 2014 r., widzimy, że ta wpłata nie zagrozi bezpiecznemu i racjonalnemu funkcjonowaniu LP _ - powiedział minister. Dodał, że 2013 r. był korzystny dla LP i zamknie się na plusie. Jego zdaniem przedsiębiorstwo może osiągnąć za zeszły rok ponad 100 mln zł zysku.

_ - Lasy są właściwie zarządzane, są rentowne i takie pozostaną. Nie ma żadnego pomysłu, aby ograniczać korzystanie mieszkańców z lasów i by je prywatyzować _ - podkreślił minister.

Premier Donald Tusk na popołudniowej konferencji prasowej powiedział, że danina, jaką od 2016 r. będą płacić LP, pozwoli funkcjonować im tak dobrze, jak do tej pory. _ - To, że zdecydowaliśmy się sięgnąć po te środki, które Lasy gromadziły, wynika z najgłębszego przekonania, także leśników, że z tego tytułu, że LP funkcjonowały w takim aż przesadnie komfortowym kontekście finansowym, groziło coraz bardziej nieracjonalnym wydawaniem tych środków _ - powiedział. Premier ocenił, że nowela zapewni bezpieczny byt LP na dziesięciolecia.

Szef rządu zapewnił, że rząd nie sprywatyzuje Lasów Państwowych.

_ - Proponuję wszystkim siłom politycznym, by przeprowadzić drobną, ale istotną zmianę w konstytucji z zapisem gwarantującym trwałość rozwiązania jakim są LP, z wolnym wstępem i korzystaniem przez wszystkich obywateli. To zakończy nieustające spekulacje, uspokoi leśników. Jestem gotowy przeprowadzić tę zmianę, jak szybko jest to możliwe. A Jarosław Kaczyński być może przestanie kłamać w tej sprawie, jak to robi konsekwentnie od wielu lat _ - powiedział Tusk.

Minister środowiska przypomniał, że nowela zakłada mechanizm zabezpieczający LP przed zagrożeniem niezrealizowania planu gospodarczo-finansowego ze względu np. na szkody lub klęski żywiołowe, zmiany ceny sprzedaży drewna i popytu na nie. W razie wystąpienia takich problemów w 2015 r. rząd będzie mógł skorygować wysokość daniny, jaką będą musiały zapłacić Lasy. Po 2016 r. to minister środowiska będzie mógł dokonać takiej korekty lub nawet odstąpić od tej płatności.

Dyrektor Lasów Państwowych Adam Wasiak podkreślił, że daniny nie _ zrujnują _ przedsiębiorstwa. Zapewnił, że ze względu na nowe przepisy pracownicy LP mogą czuć się bezpieczni o pracę. Wasiak przyznaj jednak, że zmniejszeniu mogą ulec inwestycje prowadzone przez przedsiębiorstwo. W poprzednich latach LP wydały ponad 1 mld zł na inwestycje - m.in. na budowę dróg leśnych.

Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Działająca od 89 lat firma gospodaruje na prawie jednej trzeciej powierzchni Polski. Przedsiębiorstwo zatrudnia 26 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)