Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja w 2006 roku - plany ministerstwa skarbu

0
Podziel się:

5,5 mld złotych dochodów z prywatyzacji. Kontynuowanie rozpoczętych procesów prywatyzacyjnych. Polityka dywidendowa, która nie będzie drenażem spółek Skarbu Państwa. To cele ministerstwa skarbu na 2006 rok, przedstawione przez Andrzeja Mikosza.

5,5 mld złotych dochodów z prywatyzacji. Kontynuowanie rozpoczętych procesów prywatyzacyjnych. Polityka dywidendowa, która nie będzie drenażem spółek Skarbu Państwa. To cele ministerstwa skarbu na 2006 rok, przedstawione przez Andrzeja Mikosza.

Mikosz brał udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która przyjęła w środę opinię Komisji Skarbu Państwa na temat projektu budżetu na 2006 rok, w części dotyczącej Skarbu Państwa.

Minister poinformował, że proces prywatyzacji Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) będzie kontynuowany.

"Jeśli chodzi o kwestie zakończenia procesów prywatyzacyjnych, które miały miejsce w 2005 roku, pewne procesy będą kontynuowane, tak jak jest kontynuowany budzący duże napięcia proces prywatyzacji Zespołu Elektrownii Dolna Odra" - powiedział.

Dodał, że inne kontynuowane dotychczas prywatyzacje najprawdopodobniej zakończą się ze względu na zmianę programu rządu. Dotyczy to m.in kwestii związanych z prywatyzacją energetycznego sektora węglowego.

Mikosz powiedział też, że nie ma jeszcze decyzji odnośnie ewentualnej prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych.

"Jeśli dojdzie do prywatyzacji giełdy, to tylko w tym celu, żeby zwiększyć jej siłę i znaczenie dla tej części Europy" - powiedział.

"Giełda Papierów Wartościowych na pewno pozostanie podmiotem, w którym kontrolującym akcjonariuszem będzie Skarb Państwa. Państwo nie wyrzeknie się wpływu na przyszłość giełdy" - dodał.

Na pytanie o oczekiwania odnośnie nowego prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa(PGNIG)
odpowiedział:"oczekuję, że będzie to dobry menedżer, że będzie realizować program polegający na zwiększeniu własnego wydobycia".

Dodał, że polityka energetyczna PGNiG powinna też zakładać dywersyfikację dostaw gazu.

Minister zapewnił, że polityka dywidendowa nie będzie żadnym drenażem spółek Skarbu Państwa, co zarzucali mu niektórzy posłowie. Jej celem będzie zwiększenie konkurencyjności tych spółek.

"Nie może być tak, że pieniądze leżą na lokatach w spółkach Skarbu Państwa, a nie finansują potrzeb budżetu. Z taką sytuacją często mamy obecnie do czynienia" - powiedział.

MSP szacuje, że w 2006 r. dochody budżetowe z tytułu dywidend płaconych przez spółki SP wyniosą ok. 2,4 mld zł, czyli o 900 mln zł więcej, niż zakładał poprzedni rząd.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)