Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja w Polsce. Bez ofert w przetargu na akcje PŻB

0
Podziel się:

Żadna oferta nie wpłynęła na ogłoszony w październiku przetarg na zakup akcji spółki Polska Żegluga Bałtycka SA z siedzibą Kołobrzegu (Zachodniopomorskie).

Prywatyzacja w Polsce. Bez ofert w przetargu na akcje PŻB
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Żadna oferta nie wpłynęła na ogłoszony w październiku przetarg na zakup akcji spółki Polska Żegluga Bałtycka SA z siedzibą Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa.

Resort chciał sprzedać 9 mln 516 tys. 230 akcji spółki, co stanowi 94,64 proc. kapitału zakładowego PŻB. Każda akcja ma nominalną wartość 10 zł. Minimalna cena jej nabycia została ustalona na 4,90 zł, co dawało 46 mln 629 tys. 527 zł za cały pakiet. Termin składania ofert upływał 26 listopada.

Na razie nie wiadomo, jakie dalsze kroki zamierza podjąć MSP. - _ W chwili obecnej trwa analiza sytuacji _ - poinformowała rzeczniczka ministerstwa Katarzyna Kozłowska. PŻB eksploatuje obecnie trzy zbudowane w latach 80., ale później modernizowane promy: _ Baltivia _, _ Scandinavia _ i _ Wawel _, które kursują między Polską a Szwecją. Ubiegły rok - jak podano na stronie MSP - spółka zakończyła stratą w wysokości 7,8 mln zł.

Próby prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej SA podejmowane są od końca lat 90. Zakupem akcji kołobrzeskiej firmy zainteresowany był duży duński przewoźnik promowy DFDS oraz wchodząca w skład przedsiębiorstwa państwowego Polska Żegluga Morska spółka Żegluga Polska.

Ostatnim oferentem, z którym zakup akcji PŻB negocjowało ministerstwo, było konsorcjum Polen Line, utworzone przez spółki Swedish House, Polen Ferries (Cyprus) Limited i Gustawa Myrsterna.

W maju br. z konsorcjum miała być podpisana umowa sprzedaży, do czego jednak nie doszło, gdyż oferent nie wpłacił pieniędzy. 4 października Ministerstwo Skarbu Państwa zamknęło procedurę prywatyzacyjną PŻB bez rozstrzygnięcia.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamiast prywatyzować oddadzą samorządom? Jak dowiedzieli się dziennikarze, w Ministerstwie Skarbu odbędzie się dziś spotkanie z marszałkami województw, na którym zostanie złożona propozycja przejęcia uzdrowisk należących do państwa.
Rząd wyciska dywidendy. 155 proc. planu Rząd wyciska ze spółek ile się da, ale i tak nie zrealizował planu.
Tusk sprzedał 763 firmy. Zarobił 44 miliardy Przychody z prywatyzacji wyniosły pod koniec 2011 r. ponad 13 mld zł wobec planowanych na ten rok 15 mld zł.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)