Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|

Przeciętne wynagrodzenie to już 4580,2 zł, ale jest spadek w sektorze przedsiębiorstw

78
Podziel się:

Choć przeciętne wynagrodzenie znowu wzrosło, to powody do niepokoju mogą mieć pracownicy sektora przedsiębiorstw. Tu GUS odnotował spadek o około 50 zł.

Pensje rosną - przeciętne wynagrodzenie to już 4580 zł
Pensje rosną - przeciętne wynagrodzenie to już 4580 zł (Wawok/REPORTER)

Choć przeciętne wynagrodzenie znowu wzrosło, to powody do niepokoju mogą mieć pracownicy sektora przedsiębiorstw. Tu GUS odnotował spadek we wrześniu względem sierpnia o około 50 zł.

- Przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2018 r. wyniosło 4580,2 zł - podał GUS. Tymczasem w II kwartale wyniosło ono 4521,08 zł. A to oznacza poprawę o 1,3 proc. W ujęciu rocznym wzrost jest jeszcze większy - o 7,6 proc.

W ujęciu kwartalnym, wyższe było też wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Tam się zarabia już 4821,80 zł. Jednak okazuje się , że pracownicy prywatnych firm niekoniecznie mają powody do zadowolenia. Okazuje się bowiem, że w ujęciu miesięcznym, średnie wynagrodzenie się nieco kurczy.

Zobacz także: Zmiany na uczelniach. Początkujący naukowiec zarobi tyle, co pracownik dyskontu. Zobacz wideo:

We wrześniu przeciętna pensja w tym sektorze wyniosła 4771,86 zł, ale w sierpniu było to 4825,02 zł, natomiast w lipcu - 4848,16 zł, wynika z danych GUS.

Kwartalne dane o przeciętnych wynagrodzeniach służą do ustalenia wysokości renty rodzinnej czy też do ustalenia wysokości kwoty jaką można dorobić do renty socjalnej.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(78)
b@$t!
5 lata temu
Nie ma czegoś takiego jak średnie wynagrodzenie!!! To wymysł ze statystyki!!! Najgorzej w sektorze prywatnych przedsiębiorstw małych i średnich ma administracja od najniższej krajowej do max 3000. Ja P!@RD0L@ to jest koszmar!!!
Polak
5 lata temu
Ja nawet brutto tyle nie zarabiam, co wy cpacie przed pisaniem tego
Dziadek
5 lata temu
Zawsze zarabiałem więcej średnio 30-50% od średniej krajowej. Teraz potrafię kilka razy więcej i zarabiam o o 30% mniej. Widzę, jak upadają klienci firmy i podupada firma, w jakiej pracowałem, a która zwolniła 90% pracowników. Pracuję w nowej, która tnie koszty na wszystkim, również na płacach.. Faktycznie rząd robi, co może. Tylko pytanie: dlaczego przeciwko wyborcom?
Mistrz
5 lata temu
Wszyscy moi znajomi lacznie ze mna zarabiaj 2x i 3x srednia krajowa
nvbnvb
5 lata temu
Nie znam nikogo kto by zarabiał średnią krajową. Znam natomiast setki osób pracujące za kwoty bliskie płacy minimalnej, kilkanaście osób zarabiających tak 6-8 tys. brutto oraz kilka zarabiających nawet dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie. Mamy więc sekret średniej... jednostki biorą ogromne pieniądze, a reszta tyra za marne grosze. Co gorsze, te osoby dużo zarabiające nie koniecznie mają jakieś wysokie kompetencje czy wymagającą trudną pracę, wręcz przeciwnie. Dużo osób mało zarabiających robi naprawdę poważne i wymagających ogromnej wiedzy rzeczy. Po prostu kwestia tego kto jak trafił i jak płacą firmy. Zwykle firmy oszczędzają na pracownikach i nie chcą się z nimi dzielić, ale są takie gdzie płacą duże pieniądze nawet za tzw. śmieciową robotę - nikomu niepotrzebną, ale te raporty chcemy mieć, choć ich nikt nie czyta.
...
Następna strona