Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przed nami decyzja w sprawie stóp procentowych

Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 2 i pół procent. Co czeka kredytobiorców?

Podziel się
Dodaj komentarz
(hesa2 - Fotolia.com)

Decyzja jest przesądzona - stopy procentowe pozostaną na obecnym, rekordowo niskim poziomie. Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która decyduje o wysokości stóp.

Członkowie Rady zapowiadali, że wysokości stóp nie zmienią przynajmniej w pierwszej połowie tego roku. Jednak analityk firmy doradczej Expander Jarosław Sadowski uważa, że obecny stan może potrwać znacznie dłużej - nawet do 2015 roku.

Pomimo stabilnych stóp procentowych kredyty mogą jednak zdrożeć za sprawą rosnących marż. Ekspert wyjaśnia, że banki szukają nowych źródeł przychodów oraz rekompensują sobie straty spowodowane niekorzystnymi dla nich zmianami przepisów.

Także analityk ING TFI Paweł Cymcyk uważa, że za taką decyzją przemawia niska inflacja, wciąż powolne tempo wzrostu gospodarczego oraz fakt, że banki wciąż nie udzielają tak wielu kredytów, żeby należało to ograniczać wyższymi stopami.

Ekspert przypuszcza, że członkowie Rady wypowiedzą się na temat perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji w tym roku. Jego zdaniem prognozy na drugie półrocze będą optymistyczne, ale nie na tyle, żeby już teraz podnosić oprocentowanie kredytów.

Decyzję w sprawie stóp poznamy jutro. Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 2 i pół procent.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: stopy procentowe w polsce, stopy procentowe, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz