Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji to już fakt? Aleksis Cipras dziś ogłosi decyzję

0
Podziel się:

20 września w Grecji odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne - podała w czwartek telewizja Mega.

Przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji to już fakt? Aleksis Cipras dziś ogłosi decyzję
(GUE/NGL/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Według przedstawiciela rządu, na którego powołuje się agencja Reutera, premier Aleksis Cipras wygłosi w czwartek oświadczenie w sprawie głosowania.

Źródło to twierdzi, że szef rządu zaproponuje zorganizowanie wyborów 20 września. Według telewizji publicznej ERT część deputowanych Syrizy, głównej partii w rządowej koalicji, chce, by przedterminowe wybory odbyły się 13 lub 20 września, podczas gdy inni są za terminem w październiku.

W ostatnich dniach w Grecji narastają spekulacje o wcześniejszym rozpisaniu wyborów do parlamentu. Sprzyjają temu szczególnie wypowiedzi niektórych członków rządu. "Z tego, co słyszę, niedługo (będą) wybory" - powiedział w czwartek minister finansów Euklid Cakalotos w parlamencie.

Media podobnie interpretują też wypowiedź ministra ds. ochrony środowiska Panosa Skurletisa, który na antenie greckiej telewizji publicznej ERT1 powiedział, że "nie można ignorować" faktu, iż Cipras utracił większość w parlamencie.

Agencja Reutera informuje z kolei, że Cipras spotka się z doradcami, by rozważyć, czy zwołać przedterminowe wybory w celu stłumienia wewnątrzpartyjnego rokoszu.

14 sierpnia Cipras stracił większość rządową podczas głosowań w sprawie nowego programu ratunkowego dla zadłużonej Grecji. Wart maksymalnie 86 mld euro program został zatwierdzony dzięki głosom opozycji; przeciw głosowało m.in. 44 deputowanych Syrizy. Przywódca dysydentów Panajotis Lafazanis uważa, że Grecja powinna zrezygnować ze spłaty zadłużenia i przywrócić drachmę w miejsce euro.

Syriza doszła do władzy w przyspieszonych wyborach 25 stycznia

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)