Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegrali Możejki. Teraz chcą wziąć Lotos

0
Podziel się:

TNK-BP, trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji, złożył
wstępną ofertę na zakup akcji polskiej Grupy Lotos.

Przegrali Możejki. Teraz chcą wziąć Lotos
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

TNK-BP, trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji, złożył wstępną ofertę na zakup akcji polskiej Grupy Lotos, którą rząd Polski chce sprywatyzować - poinformował dziennik _ Kommiersant _.

Rosyjska gazeta powołała się na _ źródło znające przebieg przetargu _. Według tego źródła, TNK-BP jest jedynym koncernem z Rosji, który wyraził zainteresowanie kupnem większościowego pakietu akcji Grupy Lotos.

Wcześniej informowano, że złożenie wstępnych ofert rozważają też Rosnieft i Gazprom Nieft. Oba koncerny potwierdziły _ Kommiersantowi _, że nie przystąpiły do przetargu.

Dziennik zaznaczył, że TNK-BP nie komentuje całej tej sytuacji. Zdaniem _ Kommiersanta _, Rada Dyrektorów (Rada Nadzorcza) rosyjsko-brytyjskiego koncernu nie zajmowała się jeszcze jego udziałem w polskim projekcie.

30 października 2010 roku polski resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji Grupy Lotos, stanowiących 53,2 proc. kapitału zakładowego. Zaproszenie skierował głównie do tych podmiotów, które prowadzą działalność w sektorze górnictwa ropy naftowej.

Sprzedaż akcji gdańskiego koncernu musi zatwierdzić rząd. Lista potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem ma być znana na przełomie 2011 i 2012 roku. 29 kwietnia minął termin składnia wstępnych ofert. Ministerstwo Skarbu nie ujawnia, ile ofert wpłynęło, ani kto je przesłał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t21874.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lotos;dla;rosjan;to;nie;jest;dobry;czas,75,0,805451.html) Lotos dla Rosjan? "To nie jest dobry czas"

Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliw w Polsce. W marcu firma zakończyła realizację programu inwestycyjnego 10+, dzięki któremu potencjał przerobu ropy w rafinerii wzrósł o 75 proc. Rozbudowa gdańskiej rafinerii kosztowała 1,43 mld euro. W 2010 roku grupa uzyskała 30-proc. udział w krajowym rynku paliw.

W skład Grupy Lotos, oprócz spółki matki w Gdańsku, wchodzą też spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło, Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu na Morzu Bałtyckim), a także kilkanaście spółek-córek. Zatrudnienie w grupie kapitałowej na koniec 2010 roku wyniosło 5010 osób.

Pod koniec marca premier Donald Tusk mówił dziennikarzom, że nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie _ nie _ inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji. - _ Ze względu na pozycję surowcową Rosji i na nasze częściowe - Bogu dzięki - tylko, ale jednak uzależnienie od strony rosyjskiej, wskazana jest pewna ostrożność i powściągliwość _ - podkreślił szef rządu.

Prezes Lotosu Paweł Olechnowicz potwierdził wcześniej, że TNK-BP jest zainteresowane kupnem akcji Grupy Lotos.

Eksperci w Rosji zauważają, że rafineria w Gdańsku jest usytuowana w bardzo korzystnym dla rosyjskich koncernów miejscu - surowiec można tam dostarczać rurociągiem Przyjaźń lub przez terminal portowy w Primorsku koło Petersburga.

Koncerny naftowe z Rosji od dawna próbują umocnić się na polskim rynku. W 2002 roku Lotosem interesował się Łukoil, jednak władze Polski zrezygnowały wtedy z prywatyzacji spółki.

Natomiast TNK-BP w 2005 roku próbował przejąć kontrolę nad litewską Mazeikiu Nafta, gdy jej ówczesny właściciel, rosyjski Jukos sprzedawał 53,7 proc. akcji rafinerii. Przegrał jednak rywalizację z PKN Orlen.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)