Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Szef Pekao zapewnia, że nie będzie upolitycznienia banku. Szykuje za to nową strategię

25
Podziel się:

Pekao, PZU i Alior będą mocniej współpracować. Priorytetem innowacje i technologie oraz rozwój oferty dla mniejszych firm. Wiceprezes banku Michał Krupiński "nie spodziewa się rewolucji" w strategii rozwoju banku.

Michał Krupiński chce postawić na bankowość detaliczną, ale zamierza wspierać też polskie firmy.
Michał Krupiński chce postawić na bankowość detaliczną, ale zamierza wspierać też polskie firmy. (Pekao)

Pekao szykuje się do zmiany strategii. Będzie mocniej współpracować z PZU i Alior Bankiem. Priorytetem z kolei staną się innowacje i technologie oraz rozwój oferty dla mniejszych firm. Wiceprezes banku Michał Krupiński, który kieruje w tej chwili zarządem, "nie spodziewa się rewolucji". Zapewnia, że nie będzie żadnego upolitycznienia banku. Żali się też, że bank przez ostatnie lata był słabo doinwestowany. Stąd awarie systemu transakcyjnego.

Pekao szykuje się do aktualizacji strategii. Michał Krupiński "nie spodziewa się dużej rewolucji". Chce za to postawić na bankowość detaliczną, gdzie logo banku jest bardzo rozpoznawalne.

Jednocześnie, odnosząc się do niedawnej awarii systemu bankowego Pekao, Krupiński przyznał, że bank mógł być w przeszłości mocniej doinwestowany w zakresie technologii. - Mam przekonanie, że w ciągu kilku miesięcy tego typu problemy nie będą już się pojawiać, ale wymaga to poprawy inwestycji i efektywności - zapewnił.

- Chcemy również mocniej inwestować w technologie i innowacyjność, a także zaproponować jeszcze lepsze produkty bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, nie tylko dla największych firm, ale też dla strategicznego segmentu dla gospodarki, jakim są małe i średnie przedsiębiorstwa - powiedział.

Komentując przejęcie banku przez PZU i PFR, kierujący Pekao podkreślił, że "na pewno dostaliśmy silniejszych i stabilniejszych kapitałowo akcjonariuszy niż Unicredit". - Możemy w pełni samodzielnie podejmować decyzje, niezależnie od szerszej polityki grupy międzynarodowej, która nie zawsze była adekwatna do rynku polskiego - dodał.

Jednocześnie odrzucił krytyczne głosy, sugerujące, że w wyniku transakcji bank będzie bardziej podatny na podejmowanie decyzji inspirowanych politycznie. Jak zaznaczył, "inwestorzy dostrzegają pierwsze decyzje kadrowe i biznesowe i widzą, że Pekao jest instytucją komercyjną, nadzorowaną przez KNF, a decyzje są podejmowane z korzyścią dla klientów i akcjonariuszy".

Zobacz także: Zobacz także: Wzrost stóp procentowych. Bomba kredytowa gorsza od franków?

Mówiąc o współpracy Pekao z PZU Krupiński podkreślił, że "nasze oddziały dają duży potencjał, jeśli chodzi o ubezpieczenia, ale dodał, że to jest przyszłość.

Szef banku ujawnił także, że rozważane jest uwspólnotowienie inwestycji w nowe technologie w ramach współpracy PZU, Pekao i Alior Banku.

- Powielanie wydatków w kilku podmiotach nie jest najbardziej efektywne. Mocno rozmawiamy z Aliorem o hubie innowacyjnym. Po co inwestować w to samo osobno, skoro są pewne rozwiązania, które mogą być wdrożone w całym sektorze - powiedział.

Prezes Pekao powiedział także, że w ramach zawartej umowy z Unicredit planuje wzmocnienie oferty dla polskich firm funkcjonujących poza granicami Polski.

Pekao poza granicami Polski

- Mamy sygnały ze strony klientów, że oczekują, iż będziemy ich wspierali także poza granicami Polski - głównie w Europie, w krajach takich jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, ale firmy też chcą rozwijać się i inwestować w Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie, czy w Chinach. Chcielibyśmy być głównym bankiem wspierającym ekspansję polskich firm za granicą i dla tych międzynarodowych, które kooperują z Polską. To będzie też częściowo zaadresowane w naszej strategii - zapowiedział.

Prezes Pekao potwierdził także, że firma przygląda się m.in. możliwości stworzenia oferty na terenie Wielkiej Brytanii dla miliona Polaków i kilkudziesięciu tysięcy firm prowadzonych przez polskich przedsiębiorców.

Kadry z całego świata

Krupiński zapowiedział także, że Pekao planuje dalsze zatrudnianie Polaków z doświadczeniem w globalnych bankach po tym, jak niedawno zapowiedziano, że od 1 stycznia stanowisko wiceprezes odpowiedzialnej za działalność międzynarodową i private banking obejmie Roksana Ciurysek-Gedir (dotychczas Credit Suisse).

Krupiński ujawnił także, że stanowisko dyrektora ds. strategii objął Piotr Wetmański, który przeszedł do Pekao z londyńskiego biura Bank of America Merrill Lynch, gdzie pracował nad strategią BAML w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Krupiński objął stanowisko wiceprezesa Pekao kierującego pracami zarządu w czerwcu br. do czasu uzyskania zgody KNF, kiedy obejmie funkcję prezesa spółki. Od stycznia do marca br. był prezesem PZU, a wcześniej prezesem zarządu Merrill Lynch Polska.

W latach 2006-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie odpowiadał za nadzór właścicielski.

autor: Jakub Krupa z Londynu

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
ERYK ANTYKLER...
6 lat temu
JA MAM NA SWOIM DOMU BANER, KTÓRY WISI i MA NAPISANE NA NIM: '' BANK PEKAO SA ''; ZŁODZIEJ, OSZUST, KŁAMCA ! WISI JUŻ 3 LATA. I NIE ZDEJMĘ GO, AŻ MI '' PEKAO SA '' ZWRÓCI MOJE SKRADZIONE PIENIĄDZE ( NIE JESTEM FRANKOWICZEM ) WRAZ z ODSZKODOWANIEM i ZADOŚĆUCZYNIENIEM.
Irek
6 lat temu
co za bzdury opowiada, sponsorują wszystkie pisowskie imprezy, nie mówiąc o ludziach pisu w banku
PJB
6 lat temu
Tak a białe jest czarne a czarne jest białe co widać po decyzji w sprawie WOŚP. Żadna inna instytucja biznesowa kierująca się dobrze pojętym interesem nie oddałaby takiej możliwości promowania marki i to za DARMO !!!!
ona
6 lat temu
Oczywiście że nie będzie upolitycznienia PEKAO SA! I właśnie dlatego w pierwszej kolejności zerwano wieloletnią umowę ze znienawidzoną przez PIS WOŚP!
Lolo
7 lat temu
Pewnie szykuje się teraz skok na naszą kasę w bankach, zalecana jest ostrożność
...
Następna strona