Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przekazy pieniężne emigrantów idą w miliardy złotych

0
Podziel się:

W pierwszym półroczu 2011 roku rodacy wysłali do Polski transfer bliski 7,4 mld złotych. To i tak mniej niż w poprzednich latach.

Przekazy pieniężne emigrantów idą w miliardy złotych
(monkeybusinessimages<br>/iStockphoto)

Praca w Polsce nie zawsze jest tak opłacalna jakbyśmy tego chcieli, dlatego wielu rodaków wyjeżdża za granicę. Jednym z krajów cieszących się największą popularnością wśród pracujących Polaków jest Wielka Brytania. Wjazdy te często zmuszają do rozłąki z rodziną, a to zobowiązuje.

Co roku NBP przeprowadza badania ankietowe wśród emigrantów pozostających w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. W pierwszym półroczu 2011 roku rodacy wysłali do Polski transfer bliski 7,4 mld złotych. To i tak mniej niż w poprzednich latach. W 2007 roku przekazy pieniężne opiewały na 20 mld złotych.

Tam zarabia, tu wydaje

Często osoba wyjeżdżająca do pracy pozostawia w kraju drugą połówkę opiekującą się dziećmi. Miedzy innymi taki model rodziny generuje olbrzymie kwoty, które przesyłane są z Wielkiej Brytanii do Polski. Często jest to jedyny sposób, by zrealizować plan budowy domu, zakupu mieszkania, spłatę kredytu, czy dopiąć inne równie ambitne plany.

Taka osoba część zarobionych pieniędzy zazwyczaj musi przeznaczyć na utrzymanie rodziny, która została w kraju. Ich terminowe dostarczenie ma tutaj kluczowe znaczenie. Opóźniona wpłata raty kredytu mieszkaniowego może spowodować nie tylko zgłoszenie kredytobiorcy do BIK-u, ale i konieczność uiszczenia odsetek wynikających z nieterminowej spłaty.

Bank jako pośrednik w transferach pieniężnych

Faktem jest, że Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii często nie posiadają własnego konta w banku, szczególnie na początku pobytu. Wynika to z tego, że jego założenie wiąże się z dość długotrwałą procedurą. Banki czasami wymagają posiadania tzw. National Insurance Number (jego wyrobienie zajmuje około 1 miesiąca ), umowy najmu mieszkania, rachunków opłaconych na własne nazwisko itp. Sprawa nie jest tak prosta jak powinna być. Zatem należy uzbroić się w cierpliwość, chcąc przelać pieniądze za pośrednictwem banku do Polski.

Jeśli decydujemy się na przelew do Polski to musimy znać także międzynarodowy numer SWIFT. Jest to kod służący do identyfikacji banków i innych instytucji finansowych podczas realizacji przelewów międzynarodowych. Numer ten można najczęściej znaleźć na stronie internetowej banku, lub zasięgnąć informacji na jego temat telefonicznie.

Kolejną sprawą z jaką musimy się liczyć przy tego rodzaju przelewie to koszty. Transfer na konto w Polsce to kwota rzędu 20 funtów i więcej. W innych krajach Europy to również równowartość kilkudziesięciu złotych. Warto wcześniej przejrzeć dostępne na rynku możliwości przesyłki pieniędzy do kraju i wybrać tę najtańszą. Możliwości jest dzisiaj sporo, a to wszystko za sprawą pojawienia się na rynku transferów pieniężnych firm specjalizujących się w tego typu usługach.

Bezpieczeństwo, komfort, cena

Alternatywą dla banków są pozostałe instytucje finansowe pośredniczące w przekazach pieniężnych. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje ich co najmniej kilka. Wyróżniają się większą elastycznością i szybszym reagowaniem na potrzeby klienta. Instytucje te szybko zrozumiały, że w tego typu transakcjach ich zleceniodawcom chodzi o trzy główne czynniki.

Bezpieczeństwo – to najważniejszy z nich. Ludzie czasami są nawet skłonni zapłacić więcej, aby mieć pewność, że ich ciężko zarobione pieniądze na pewno dotrą do ich bliskich. Ważne jest również to by pieniądze dotarły na czas. Instytucje specjalizujące się w międzynarodowych przekazach pieniężnych świetnie zdają sobie z tego sprawę, dlatego swoje systemy opierają o sprawdzone technologie, które minimalizują ryzyko opóźnień i ewentualnych pomyłek praktycznie do zera, wcale nie zwiększając przy tym kosztów operacji.

Komfort – to drugi ważny czynnik w tego typu transakcjach – Ludzie zwracają bardzo dużą uwagę na możliwość szybkiego załatwienia sprawy w pobliskiej placówce, lub bez wychodzenia z domu. Dlatego pole do popisu mają tu firmy, które oferują możliwość załatwienia większości spraw za pośrednictwem Internetu bądź telefonu. Możliwość szybkiej rejestracji, obsługa w języku polskim czy możliwość płatności kartą debetową to opcje, które często niedostępne są w bankach.

Cena - to ostatni z istotnych czynników determinujących wybór pośrednika finansowego. Osoba przesyłająca pieniądze za granicę zwraca uwagę nie tylko na opłatę za transfer, ale także na kurs walutowy na podstawie którego będzie on przeliczony. Tutaj również firmy specjalizujące się w transferach pieniężnych często wygrywają z bankami, oferując konkurencyjne kursy walut, a także niższą opłatę.

Należy wybierać sprawdzonych pośredników

W Wielkiej Brytanii istnieje co najmniej kilka firm specjalizujących się w transferach międzynarodowych. Na pewno przed skorzystaniem z ich usług należy sprawdzić wiarygodność danej instytucji. Jedna z nich Sami Swoi, dzięki profesjonalnej obsłudze i konkurencyjnym cenom otrzymała nagrodę _ Best Money Transfer Company for Eastern Europe 2011 _. Międzynarodowe Stowarzyszenie Sieci Przekazów Pieniężnych przyznaje ten tytuł co roku dla najlepiej prosperujących w tej branży.

Bardzo wiele osób przed wyjazdem nie zastanawia się nad tym w jaki sposób będzie przesyłać swoje pieniądze do kraju, uważając to za sprawę, która nie powinna sprawiać większych problemów. Zresztą całkiem słusznie. Wystarczy po prostu zapoznać się z dość obszernym rynkiem tego typu usług i wybrać z niego opcję, która będzie najbardziej korzystna.

o emigracji w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t153341.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/takiej;emigracji;jeszcze;nie;bylo;wyjezdzaja;do;afryki,186,0,977850.html) Tego jeszcze nie było. Emigrują do Afryki Poziom bezrobocia w ponad 10-milionowej Portugalii jest największy od 35 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t193348.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/coraz;mniej;polakow;w;nowym;jorku,102,0,972390.html) Polacy uciekają ze Stanów. Szukają pracy Na spadek populacji imigrantów polskiego pochodzenia wskazują szacunkowe dane ośrodka badań, American Community Surve.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t103586.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/polacy;decyduja;sie;w;niemczech;na;wlasna;dzialalnosc,26,0,967450.html) W Niemczech wyprzedziliśmy już nawet Turków Nasi rodacy założyli już za Odrą około 100 tys. firm. Oznacza to, że utworzyli trzy razy więcej przedsiębiorstw niż Turcy.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)