Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przekonali protestujących. Będzie wysypisko atomowych śmieci

0
Podziel się

Sprawę centralnego składowiska odpadów nuklearnych w Hiszpanii gabinet socjalistów odkładał z powodu protestów władz regionalnych.

Przekonali protestujących. Będzie wysypisko atomowych śmieci
(Bret Arnett/CC BY-NC-SA/Flickr)
bCYBuafF

Nowy, centroprawicowy rząd hiszpański podjął w piątek decyzję w sprawie umiejscowienia tymczasowego centralnego składowiska odpadów nuklearnych, którą od dawna odkładał gabinet socjalistów z powodu protestów władz regionalnych.

Ministerstwo przemysłu wybrało licząca 400 mieszkańców miejscowość Villar de Canas, która leży 135 km na południowy wschód od Madrytu. Argument, którym przekonało do projektu lokalne władze, była obietnica zatrudnienia przy obsłudze składowiska 300 osób.


Hiszpańskie elektrownie atomowe nagromadziły około 6 700 ton zużytego paliwa w chłodzonych zbiornikach, których pojemność wyczerpie się w 2013 roku.

bCYBuafH

_ - Składowisko odpadów radioaktywnych jest nieodzowne dla kraju posiadającego elektrownie atomowe _ - brzmi wydane w tej sprawie oświadczenie ministerstwa.

Hiszpańscy wyborcy są generalnie przeciwni wykorzystywaniu energii atomowej, która dostarcza krajowi 21 proc. elektryczności zużywanej w kraju. Hiszpania nie planuje budowy nowych elektrowni atomowych, ale przewiduje się, że osiem istniejących reaktorów będzie pracować co najmniej do 2020 roku.

bCYBuagi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)