Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przemysł w Polsce rośnie wolniej

0
Podziel się:

Dane GUS okazały się gorsze niż miesiąc wcześniej, ale pozytywnie zaskoczyły ekonomistów.

Przemysł w Polsce rośnie wolniej
(SSE Mielec)

Produkcja przemysłowa w kraju wzrosła w styczniu o 4,1 procent w ujęciu rocznym, zaś budowlano-montażowa spadła o 3,9 proc., podał Główny Urząd Statystyczny.

Wyniki pokazują niewielkie spowolnienie w polskim przemyśle - zmiana w grudniu wyniosła plus 6,6 procent rok do roku. Na hamulcu jest budowlanka, w grudniu wynik zamknął się na poziomie plus 5,8 proc.

Wynik wygląda nieco lepiej w ujęciu miesiąc do miesiąca - zmiana produkcji przemysłowej wyniosła plus 2,9 proc. wobec minus 9,7 proc. w poprzednim odczycie.

GUS podał też dane oczyszczone z czynników o charakterze sezonowym. Zmiana wyniosła w styczniu plus 6,3 proc. rok do roku, wobec plus 5,2 procent w grudniowym odczycie.

Dane są lepsze od szacunków. Ekonomiści szacowali, że dynamika produkcji przemysłowej wyniesie 3,45 proc.

Meble w górę, gorzej w sektorze wydobywczym

Produkcja przemysłowa w styczniu 2014 roku wzrosła w 24 działach gospodarki na 34 klasyfikowane przez GUS.

_ W stosunku do stycznia ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji mebli - o 16,2 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 14,4 proc., z gumy i tworzyw sztucznych - o 12,5 proc., urządzeń elektrycznych - o 12,0 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 10,7 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 8,1 proc. oraz koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 7,4 proc. _ - napisano w komunikacie GUS.

Dodano, że _ spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku wystąpił w 10 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 7,5 proc., w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 6,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 2,8 proc. oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 1,9 proc. _.

W budowlance dwa na trzy działy w dół

W budownictwie produkcja w styczniu 2014 r. spadła licząc rok do roku w dwóch działach, a w jednym była stabilna - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

_ W porównaniu ze styczniem ub. roku spadek produkcji odnotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 10,1 proc., w zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 2,0 proc., a w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu budynków wartość robót utrzymała się na poziomie ubiegłorocznym _ - napisano w komunikacie GUS.

Ceny nadal stoją

Razem z danymi o przemyśle, GUS opublikował zmiany cen. W styczniu 2014 roku spadły one o 0,9 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 proc.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w styczniu w ujęciu rocznym spadły o 0,8 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)