Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przemysł zaskakuje, ma się dużo lepiej niż oczekiwano

0
Podziel się:

W maju produkcja przemysłowa wzrosła o 14 procent.

Przemysł zaskakuje, ma się dużo lepiej niż oczekiwano
(Stangot/Dreamstime)

W maju produkcja przemysłowa wzrosła o 14 proc. w ujęciu rocznym. W porównaniu natomiast do poprzedniego miesiąca zwiększyła się ona 2 procent, po tym jak kwietniu wzrost produkcji przemysłowej wyniósł o 9,7 procent.

_ Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 10,9 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2009 roku i była o 3,4 proc. większa w porównaniu z kwietniem 2010 _ - głosi komunikat.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 17,6 proc. i o 2,3 proc. w ujęciu rocznym. W kwietniu jej spadek wyniósł 6,3 proc.

W okresie styczeń-maj produkcja sprzedana przemysłu była o 10,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W _ stosunku do maja 2009 roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 95,4 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 32,0 proc., metali - o 21,7 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 21,6 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 16,0 proc., wyrobów z metali - o 14,7 procent _ - czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem 2009 roku wystąpił w 9 działach m.in. w produkcji napojów - o 15,7 proc., maszyn i urządzeń - o 6,8 proc., mebli - o 3,8 proc. oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego - o 2,3 proc.., podał też GUS.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 8,3 proc. rocznie Ich oczekiwania były dość rozbieżne i wahały się od 5,7 proc. do 9,5 proc., przy średniej na poziomie 8,28 procent.

przemysł
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)