Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przemysłowcy wciąż optymistyczni

0
Podziel się:

Liczba nowych zamówień w przemyśle wzrosła siódmy miesiąc z rzędu.

Przemysłowcy wciąż optymistyczni
(Diego Cervo/Dreamstime)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego nie zmienił się wobec marca i wyniósł 52,5 pkt i utrzymał najwyższy poziom od 25 miesięcy.

Wskaźnik ten utrzymał się tym samym powyżej granicy 50 pkt, oznaczającej wzrost aktywności przemysłowej. _ - Dane HSBC dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego za kwiecień wskazały na utrzymujące się stałe ożywienie w sektorze. Optymistyczne dane dotyczyły wzrostu nowych zamówień i produkcji, natomiast zatrudnienie w sektorze ponownie odnotowało niewielki spadek _ - głosi komunikat.

Markit podkreśla, że ilość nowych zamówień wzrosła siódmy miesiąc z rzędu. Tempo tego wzrostu było najsłabsze od stycznia, niemniej jednak większe niż średnia za obecny okres i średnia z badań długoterminowych.

_ Wzrost poziomu nowych zamówień eksportowych wspierał ogólny wzrost całkowitych nowych zamówień, pomimo że ilość nowych zamówień eksportowych ukształtowała się na najniższym poziomie od sześciu miesięcy _ - podkreśla Markit.

Jednakże cytowany w komunikacie ekonomista banku HSBC Kubilay Ozturk uważa, że _ produkcja, nowe zamówienia krajowe i zamówienia eksportowe wzrosły kolejny miesiąc z rzędu, jednak tempo tego wzrostu osłabło, szczególnie w przypadku zamówień eksportowych, co prawdopodobnie było wynikiem umacniającego się złotego _.

Wielkość produkcji wzrosła w kwietniu dziewiąty miesiąc z rzędu. Tempo tego wzrostu pozostało wyraźne, pomimo niewielkiego osłabienia w stosunku do marca. Przy nieuchronnie zbliżającej się presji na wydajność, ilość zaległości produkcyjnych uległa niewielkim zmianom w stosunku do marca, podano także w komunikacie.

_ Najnowszemu wzrostowi produkcji nie towarzyszył wzrost zatrudnienia, a rynek pracy był ciągle hamulcem ogólnego ożywienia warunków gospodarczych w sektorze. Zatrudnienie w sektorze produkcyjnym spada nieprzerwanie przez okres ostatnich dwóch lat, za wyjątkiem niewielkiego wzrostu zarejestrowanego pod koniec 2009 roku. Niemniej jednak tempo ograniczenia liczby miejsc pracy w kwietniu osłabło i było niewielkie _ - czytamy w komunikacie.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)