Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gazociąg nabucco
06.05.2011 14:25

Przesuwa się budowa gazociągu Nabucco

Budowa prowadzącego z Azji do Europy przez terytorium Turcji gazociągu Nabucco rozpocznie się w 2013 roku. Wcześniej planowano w 2012 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Rozpoczęcie budowy prowadzącego z Azji do Europy przez terytorium Turcji gazociągu Nabucco zostanie przesunięte o jeden rok, do roku 2013 - poinformował podczas piątkowej telekonferencji Reinhard Mitschek, szef spółki powołanej do realizacji tego projektu.* *Jego zdaniem koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 7,9 mld euro.

W 2017 rurociągiem powinny popłynąć pierwsze dostawy gazu z Azerbejdżanu, Iraku i Turkmenistanu, początkowo w ilości około 10 mld metrów sześciennych rocznie. W ciągu trzech do czterech lat przepustowość mogłaby wzrosnąć do około 30 mld metrów sześciennych.

- _ Zakładamy, że od samego początku będzie można transportować opłacalne ilości _ - powiedział Mitschek.

_ - Oczekujemy, że pierwsze związane z budową kontrakty zostaną zawarte w tym roku _ - dodał.

Według niego, podczas posiedzenia udziałowców spółki wskazywano, że negocjacje z poszczególnymi zainteresowanymi państwami przebiegają w sposób obiecujący. Rozmowy ma temat dostaw gazu prowadzone sa jednak przez akcjonariuszy i innych nabywców gazu z Turcji i państw europejskich bez udziału spółki Nabucco Gas Pipeline International GmbH.

Udziałowcami całego przedsięwzięcia jest w równych częściach sześć firm energetycznych - austriacka OMV, niemiecka RWE, węgierska MOL, rumuńska Transgaz, bułgarska BEH i turecka Botas. Przyszły gazociąg ma biec od wschodniej granicy Turcji przez Bułgarię, Rumunię i Węgry do Austrii, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych węzłów europejskiego tranzytu gazu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t94099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rura;nabucco;poplynie;gaz;z;azerbejdzanu,88,0,752984.html) Rurą Nabucco popłynie gaz z Azerbejdżanu Europa będzie miała dostęp do gazu znad Morza Kaspijskiego bez rosyjskiego pośrednictwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bulgaria;chce;przyspieszeniea;budowy;gazociagu;nabucco,237,0,715501.html) Bułgaria chce przyspieszeniea budowy gazociągu Nabucco W budowie uczestniczą Austria, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Turcja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t90380.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/handelsblatt;gazprom;chce;storpedowac;nabucco,153,0,642969.html) "Handelsblatt": Gazprom chce storpedować Nabucco Rosjanie zachęcają niemiecki koncern RWE do wejścia w South Stream.
Tagi: gazociąg nabucco, gaz, gazocią, nabucco, north stream, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz