Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przetarg śmieciowy w Warszawie. Jutro kolejny wyrok

0
Podziel się:

Zarówno Byś, jak i Remondis uważają, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaniżyło cenę i nie gwarantuje właściwego zagospodarowania odpadów.

Przetarg śmieciowy w Warszawie. Jutro kolejny wyrok
(Jacek Dominski/REPORTER)

Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrzy jutro odwołania dwóch firm: Byś i Remondis od wyników przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci w Warszawie. Zarzuty obu firm dotyczą tego samego zwycięzcy przetargu - Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Zarówno Byś, jak i Remondis uważają, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaniżyło cenę i nie gwarantuje właściwego zagospodarowania odpadów.

To nie pierwsze odwołanie firmy Byś od warszawskiego przetargu; KIO już dwukrotnie rozpatrywała jej odwołania - w czerwcu i sierpniu - ale wtedy dotyczyły one warunków zamówienia stawianych przez miasto. Tym razem natomiast Byś i Remondis odwołują się od wyników samego przetargu.

Na początku września władze Warszawy zdecydowały, że śmieci w stolicy będą odbierać od lutego 2014 r. trzy firmy: Lekaro, Sita Polska oraz MPO. Miasto podzielono na dziewięć obszarów, z czego najwięcej, bo pięć, przypadło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania: Śródmieście, Bielany i Żoliborz, Białołęka i Targówek, Ochota, Ursus i Włochy, Wola i Bemowo.

Byś i Remondis odwołali się tylko od wyboru MPO, ponieważ startowali do tych samych rejonów, co miejskie przedsiębiorstwo.

Według firmy Byś realna cena za zagospodarowanie odpadów nie może być niższa niż zaproponowane przez tę firmę ok. 330-350 zł za tonę, tymczasem - jak powiedział PAP Karol Wójcik z Byś - miejskie przedsiębiorstwo zaoferowało cenę o 20-30 proc. niższą. Taka cena - zdaniem obu odwołujących się firm - nie daje gwarancji, że odpady będą profesjonalnie zagospodarowywane.

Obaj przegrani wskazują też, że MPO ponosi straty na działalności operacyjnej i nie ma wystarczających możliwości technicznych, by zagospodarować odpady.

_ Miejska spółka nie poradzi sobie z zagospodarowaniem śmieci, skoro do tej pory miała wydajność ok. 300 tys. ton, a teraz będzie musiała obsłużyć dwa razy tyle _ - powiedział Marek Pływaczyk z Remondisa.

_ To prawda, że MPO ma spalarnię (przy ul. Gwarków w Warszawie), ale jest mała i kiepskiej jakości _ - dodał Wójcik.

Zgodnie z ustawą o odpadach w pierwszej kolejności śmieci powinny być podawane recyklingowi, a dopiero to, z czego nie da się nic odzyskać, powinno być składowane. W przekonaniu Bysia i Remondisa, śmieci odbierane przez MPO będą głównie składowane i o profesjonalnym zagospodarowaniu nie ma mowy.

W swoim odwołaniu Byś podniósł też inne zarzuty, m.in. że część śmieciarek MPO nie spełnia norm emisji spalin, o których była mowa w warunkach zamówienia.

Zgodnie z przepisami tzw. ustawy śmieciowej do 1 lipca br. gminy miały przeprowadzić przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Nie udało się to m.in. w Warszawie, gdzie do 31 stycznia 2014 r. będzie obowiązywał tzw. system pomostowy. W tym czasie mieszkańcy będą przekazywać opłatę śmieciową miastu, a nie firmom śmieciowym. Miasto będzie z niej opłacać faktury za odbiór śmieci.

Od lutego 2014 r. śmieci od mieszkańców Warszawy mają też odbierać, oprócz MPO, dwie inne firmy: Lekaro i Sita Polska. Pierwsza z nich będzie odpowiadać za odbiór i zagospodarowanie odpadów z Mokotowa, Pragi Południe, Pragi Północ oraz z Rembertowa, Wawra i Wesołej. Natomiast Sita Polska będzie odbierać odpady z Ursynowa i Wilanowa.

W związku z problemami z wdrażaniem nowego sytemu śmieciowego w stolicy na początku czerwca do dymisji podał się wiceprezydent Jarosław Kochaniak. Zastąpił go burmistrz Bemowa Jarosław Dąbrowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Warszawski przetarg na śmieci legalny Miasto ma prawo samo opracować Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia i kryteria, jakimi będzie się kierował przy wyborze ofert.
Nie będzie śledztwa w sprawie śmieci _ W świetle ujawnionych danych, brak jest możliwości przypisywania komukolwiek bezprawnych zachowań _ - uznali prokuratorzy.
Stolica utonie w śmieciach? Jest zagrożenie Ogłoszony przez miasto przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych został zaskarżony przez cztery firmy. Wyrok jest niekorzystny dla magistratu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)