Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koleje śląskie
11.12.2012 22:11

Przewozy Regionalne wracają na tory na Śląsku

Opolski Zakład Przewozów Regionalnych od jutra przejmie obsługę tras kolejowych Strzelce Opolskie - Gliwice, Kędzierzyn-Koźle - Gliwice i Kędzierzyn-Koźle - Racibórz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkp.pl)

Opolski Zakład Przewozów Regionalnych od jutra przejmie obsługę tras kolejowych Strzelce Opolskie - Gliwice, Kędzierzyn-Koźle - Gliwice i Kędzierzyn-Koźle - Racibórz - poinformowało biuro prasowe marszałka woj. śląskiego. Informację potwierdziły PR w Opolu.

Według obowiązującego od 9 grudnia rozkładu jazdy trasy te miały obsługiwać Koleje Śląskie. Jednak w poniedziałek i wtorek na liniach Śląsk - Opolszczyzna odwołano ponad 20 pociągów, a pozostałe były opóźnione o nawet kilkadziesiąt minut.

W związku z tym władze woj. opolskiego zaproponowały władzom Śląska, żeby do momentu uporządkowania sytuacji w Kolejach Śląskich w związku z nowym rozkładem jazdy połączenia ze Strzelec Opolskich i Kędzierzyna-Koźla do Gliwic były obsługiwane przez opolski zakład Przewozów Regionalnych.

_ - Przyjęliśmy tę propozycję i zwróciliśmy się już w tej sprawie z odpowiednim wnioskiem do Przewozów Regionalnych w Warszawie _ - powiedział późnym wieczorem Witold Trólka z biura prasowego marszałka woj. śląskiego. - _ W środę najpóźniej do godz. 14 na trzech ustalonych liniach powinny się pojawić pociągi Przewozów Regionalnych _.

Chodzi o połączenia Strzelce Opolskie - Gliwice, Kędzierzyn-Koźle - Gliwice i Kędzierzyn-Koźle - Racibórz. Trólka dodał, że na razie ustalono, iż na tych trasach pociągi Przewozów Regionalnych będą kursować do końca tego roku.

Informację o przejęciu obsługi tras między Opolszczyzną a Śląskiem od Kolei Śląskich potwierdził w rozmowie z PAP również dyrektor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Sylwester Brząkała. Zaznaczył jednak, że w związku z tym, iż decyzje w tej sprawie zapadły późnym wieczorem we wtorek, to szczegóły dotyczące kursowania pociągów nie są jeszcze ustalone.

_ - Będziemy nad nimi pracować w środę od wczesnego poranka. Będę optował za tym, by choć na trasie Opole - Strzelce Opolskie - Gliwice zlikwidować przesiadki dla podróżnych. Wymagałoby to jednak zmiany rozkładu jazdy, a dopiero w środę mogą zapaść decyzje, czy będzie to możliwe _ - stwierdził Brząkała.

Jak powiedział dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Grzegorz Szymański z opolskiego urzędu marszałkowskiego, propozycja woj. opolskiego wzięła się _ z potrzeby zapewnienia mieszkańcom naszego regionu przyzwoitych warunków podróży i chęci pomocy Kolejom Śląskim _.

Z informacji zebranych przez Departament Infrastruktury i Gospodarki opolskiego urzędu marszałkowskiego wynika, że we wtorek do godz. 15 do Kędzierzyna-Koźla nie dojechało pięć zaplanowanych pociągów Kolei Śląskich, a do Lublińca - kolejne cztery. W poniedziałek w Kędzierzynie-Koźlu odwołanych było również pięć pociągów Kolei Śląskich, w Lublińcu - trzy, a w Strzelcach Opolskich - cztery.

Z obserwacji pracowników departamentu obecnych w dwóch ostatnich dniach na stacjach Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie i Lubliniec wynika, że pociągi Kolei Śląskich na te trzy stacje stykowe między regionami docierały z kilkuminutowym opóźnieniem. Potem dość długo trwało przyłączenie lokomotywy z drugiej strony składu.

_ - Planowane było natomiast, że Koleje Śląskie będą na te trasy wysyłać składy elektryczne EZT, w których nie trzeba obracać lokomotywy, tylko przejść z jednej strony pociągu na drugą _ - wyjaśnił Grzegorz Szymański.

Od 9 grudnia pasażerowie korzystający z dotychczasowych bezpośrednich połączeń Przewozów Regionalnych z Opola na Śląsk i z powrotem muszą się przesiadać w Kędzierzynie-Koźlu i Strzelcach Opolskich, a jadący z Kluczborka na Śląsk - w Lublińcu. Wynika to z faktu, że woj. śląskie obsługę połączeń w regionie powierzyło swojej spółce - Kolejom Śląskim, rezygnując z Przewozów Regionalnych.

W związku z tym władze Śląska i Opolszczyzny podpisały porozumienie o wzajemnym świadczeniu połączeń na trasach między regionami. Podczas przesiadek pasażerowie zmieniają pociąg Przewozów Regionalnych na skład Kolei Śląskich lub odwrotnie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: koleje śląskie, pociąg, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz