Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Przez opieszałość rządu dotacje do zwrotu?

Przez opieszałość rządu dotacje do zwrotu?

Fot. endopack/iStockphoto

Istnieje spore ryzyko, iż firmy, samorządy czy uczelnie, które wywalczyły unijne dotacje przed 2008 rokiem, będą musiały zwrócić część przyznanych pieniędzy.

Wszystko przez opieszałość polskiego rządu, który z niemal trzyletnim opóźnieniem dostosował przepisy o zamówieniach publicznych do unijnej dyrektywy. Z tego powodu stosujący się do polskich przepisów beneficjenci naruszyli wymogi unijne. A Bruksela surowo karze za łamanie przepisów - czytamy w Pulsie Biznesu.

W obronie beneficjentów stanęła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. W piśmie do Ministerstwa Finansów napisała, że obciążenie beneficjentów dotacji kosztami błędów, za które nie są odpowiedzialni, jest niedopuszczalne.

Według niej koszty związane z naruszeniem przepisów powinien wziąć na siebie budżet państwa. W przeciwnym razie państwo naraża się na liczne pozwy ze strony beneficjentów, co - jej zdaniem - bez cienia wątpliwości wiązałoby się z koniecznością zapłaty należnego dofinansowania wraz ze stosownym odszkodowaniem

Czytaj w Money.pl
Kolejarze skarżą się Brukseli na Tuska
Powodem jest przesunięcie pieniędzy z unijnych dotacji na kolej - na inwestycje drogowe.
Sejm uchwalił premie innowacyjne dla firm
Nowelizacja przepisów ma pomóc przedsiębiorcom w wykorzystaniu unijnych dotacji.
Korzystne zmiany w Kredycie Technologicznym
Na wypłatę wsparcia trzeba czekać aż do momentu osiągnięcia pierwszych przychodów z inwestycji. To się zmieni - środki wypłacane będą szybciej.
Dotacja na pozyskanie inwestora - trzeba się pospieszyć
Już od 14 lutego przyjmowane są wnioski o dofinansowanie. W tym roku do podziału między chętnych jest wyjątkowo niska kwota - zaledwie 20 mln złotych.


IAR
Czytaj także
Polecane galerie
m-53
83.24.18.* 2011-02-18 08:02

przez opieszałość polskiego rządu, który z niemal trzyletnim opóźnieniem


A dokładniej przez nieudolność rządu PO. W tym Bieńkowskiej.
Jakaś odpowiedzialność personalna?