Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przygotowania do wyborów parlamentarnych w Egipcie przed 18 lipca

0
Podziel się:

Nie podano bliższych informacji. Wciąż nie jest znany termin wyborów.

Przygotowania do wyborów parlamentarnych w Egipcie przed 18 lipca
(AP/Fotolink/East News)

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zapowiedział, że _ procedury torujące drogę do wyborów parlamentarnych _ w kraju rozpoczną się przed 18 lipca - poinformowała państwowa telewizja egipska.

Nie podano bliższych informacji. Wciąż nie jest znany termin wyborów. Agencja Reuters pisze, że oczekuje się, iż _ procedury _ będą obejmować określenie ram czasowych, kryteriów kwalifikacji kandydatów itp.

Mający stopień wojskowy marszałka obecny prezydent Sisi sprawował naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi Egiptu, gdy w lipcu 2013 roku odsunęły one od władzy wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego poprzedniego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Obalenie Mursiego, który jako pierwszy uzyskał prezydenturę Egiptu w autentycznie demokratyczny sposób, nastąpiło po gwałtownych ulicznych protestach przeciwko polityce jego rządu.

By móc ubiegać się o urząd głowy państwa, Sisi zrezygnował pod koniec marca ze stanowisk ministra obrony i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. W zakończonych 28 maja trzydniowych wyborach otrzymał 93,3 proc. głosów, ale mimo wydłużenia głosowania o jeden dzień frekwencja wyniosła tylko 46 proc.

W maju, przed wyborami prezydenckimi, sąd zakazał startu we wszelkich wyborach przywódcom byłej partii rządzącej obalonego przez ludową rewoltę prezydenta Hosniego Mubaraka - Partii Narodowo-Demokratycznej (NDP).

Chociaż NDP została rozwiązana w 2011 roku, w kilka miesięcy po obaleniu Mubaraka, jej członkowie nadal mogą startować w wyborach. Niektórzy pozakładali nowe partie lub startowali jako kandydaci niezależni w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2011 roku.

Zdominowana przez zdelegalizowane Bractwo Muzułmańskie koalicja Sojusz Przeciwko Zamachowi Stanu, złożona z islamistycznych ugrupowań, która domaga się powrotu Mursiego do władzy, wcześniej zapowiadała, że _ odrzuca jakiekolwiek głosowanie zorganizowane przez wojskowy reżim _.

Większość egipskich partii politycznych to ugrupowania słabe, bądź nowe, utworzone po obaleniu reżimu Mubaraka.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)