Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

43 tysiące młodych emerytów. Przywileje kosztują miliardy

1011
Podziel się

Policjanci protestami wywalczyli niedawno podwyżki, ale i utrzymanie przywilejów emerytalnych. Wielu przyszłych młodych emerytów odetchnęło z ulgą. Łącznie jest ich teraz w Polsce kilkadziesiąt tysięcy. Kosztują podatników rocznie prawie dwa miliardy złotych.

Protest policji ochronił przywileje emerytalne. Armia młodych emerytów się nie zmniejszy
Protest policji ochronił przywileje emerytalne. Armia młodych emerytów się nie zmniejszy (Wojciech Strozyk/REPORTER)
bCXwvWpx

MSWiA odstąpiło od wyznaczenia progu 55. roku życia, po przekroczeniu którego policjantowi wypłacana byłaby pierwsza emerytura - podano, ogłaszając porozumienie kończące listopadowy protest policjantów. W ramach protestu funkcjonariusze masowo udawali się na chorobowe.

Według pierwotnego projektu ministerstwa policjant miał pobierać świadczenie emerytalne nie wcześniej niż od 55. roku życia. Ci, którzy 25 lat służby zakończyliby na przykład w wieku 45 lat, mogli być słusznie zaniepokojeni. Co mieliby robić przez dziesięć lat? Pracować? W wyniku nieformalnego strajku policji, MSWiA wycofało się m.in. z tego pomysłu.

bCXwvWpz

Co to oznacza? Przeciętna polska rodzina będzie musiała wciąż utrzymywać tę samą armię młodych emerytów, płacąc wyższe podatki.

Zobacz też: Pracownicze Plany Kapitałowe. Jaka pewność, że nie podzielą losu OFE

GUS podał pod koniec listopada dane o liczbie emerytów w podziale na wiek. Widać z nich, że przywileje emerytalne kilku grup zawodowych sprawiły, że mamy w kraju 1,8 tys. emerytów, którzy nie ukończyli 40 lat. Nie mylić z rencistami, którzy pobierają świadczenie ze względu na niezdolność do pracy. Chodzi o osoby, które pracować teoretycznie mogą, ale biorą emeryturę, czyli świadczenie formalnie należne osobom niezdolnym do pracy ze względu na wiek.

Różne są definicje młodości, ale chyba każdy się zgodzi, że poniżej pięćdziesiątki ludzie są zdecydowanie za młodzi na emeryturę. A takich jest w Polsce aż 42,7 tys. I to głównie mężczyzn, których w tej grupie jest aż 41,6 tys.

bCXwvWpF

Emerytury tym najmłodszym emerytom wypłacają trzy ministerstwa: spraw wewnętrznych i administracji (policjanci i straż graniczna), sprawiedliwości (sędziowie i prokuratorzy) oraz obrony narodowej (wojsko).

Najliczniejszą grupę „młodych emerytów” stanowią policjanci i straż graniczna - świadczenie pobiera 22,7 tysiąca tych, którzy skończyli już służbę, a nie skończyli jeszcze 50 lat. Takich wojskowych jest 16,6 tysiąca, a pracowników wymiaru sprawiedliwości 3,4 tysiąca.

Wspomniane osoby z pewnością nie zebrały ze swojego wynagrodzenia składek, które umożliwiałyby utrzymanie ich na resztę życia. Musi to sfinansować budżet, czyli inaczej mówiąc my, zwykli podatnicy, którzy na budżet się składamy. Ile to kosztuje?

bCXwvWpG

Dwa miliardy złotych z kieszeni podatników

Do wyliczeń przyjęliśmy średnie emerytury płacone przez wspomniane wyżej instytucje. Wojskowi pobierają średnio 3,3 tys. zł brutto emerytury, policjanci i strażnicy graniczni 3,36 tys. zł, a pracownicy wymiaru sprawiedliwości 3,51 tys. zł. To kwoty brutto, z których część w postaci podatku wraca do państwa. Netto będzie to odpowiednio 2,7 tys. zł, 2,76 tys. zł i 2,88 tys. zł.

Mnożąc te kwoty przez liczbę emerytów mamy odpowiednio około 740 mln zł na policjantów i strażników granicznych, 572 mln zł na wojskowych i 112 mln zł na pracowników wymiaru sprawiedliwości. Łącznie 1,4 mld zł.

A to jeszcze nie wszystko. Nie zapominajmy, że wcześniejsze emerytury pobierają jeszcze sędziowie i prokuratorzy. Formalnie nie nazywa się tego emeryturą, ale wypłatą za „stan spoczynku”. Otrzymują 75 proc. ostatniej pensji. W ubiegłym roku poszło z budżetu na ten cel (kwota razem z uposażeniami rodzinnymi) aż 914 mln zł (sądy powszechne, apelacyjne, Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy itd.). Na prokuratorów zabudżetowano 336 mln zł. Łącznie - 1,25 mld zł w 2018 roku.

Ilu jest wśród sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku osób poniżej 50. roku życia? Takich statystyk resort sprawiedliwości nie publikuje, ale załóżmy, że proporcje są podobne, jak wśród innych pracowników wymiaru sprawiedliwości.

bCXwvWpH

Dziennik „Fakt” podawał nawet w ubiegłym roku przykład najmłodszej sędzi emerytki, która w wieku 37 lat po zaledwie trzech latach orzekania, z powodu złego stanu zdrowia przeszła w stan spoczynku i dostaje ponad 6 tys. zł miesięcznie.

Ministerstwo opłaca emerytury dla 3,4 tys. "młodych emerytów" przed pięćdziesiątką. Stanowią oni 14 proc. grupy emerytów wymiaru sprawiedliwości. Jeśli ta sama proporcja obowiązuje w przypadku sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku, to z 1,25 mld zł mamy około 200 mln zł na młodych emerytów.

Razem z poprzednio podanymi 1,4 mld zł, wychodzi na to, że państwo wydaje z naszych podatków rocznie około 1,6 mld zł, by sfinansować życie osób, które mają wystarczająco dużo siły, by dalej pracować, a jednocześnie wcale nie opłaciły składek, które uprawniały by do pobierania tego rodzaju świadczenia. Przywileje emerytalne kosztują. Oczywiście tych, którzy za nie płacą, a nie z nich korzystają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCXwvWqa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1011)
Abc
2 lata temu
I po co ten artykuł nienawiści do służb mundurowych? Lepiej jakby zachować wiek emerytalny dla nich, ale wypłacać im minimalną emeryturę. Przejście na wyższą tylko w przypadku uzyskania wieku emerytalnego dla zwykłego pracownika. I wprowadzić dla nich obowiązkowe składki emerytalne jak dla zwykłego pracownika. Jeśli odkładałeś składki przez 15 lat, to tylko za ten okres wypłacamy, co uzbierałeś. Zachęcałoby to do pozostania na rynku pracy i ewentualnego przeobranżewienia się.
obywatel
2 lata temu
jeden wiek emerytalny dla wszystkich, wszyscy płaca ZUS, jeden organ naliczający emerytury dla wszystkich, jeden sposób naliczania emerytur i rent dla wszystkich. Wynagrodzenie jest za pracę, zlikwidować wszystkie przywileje emerytalne.
Ja
2 lata temu
Panowie po pierwsze jeżeli ktoś odchodzi na emeryturę po 15 latach to nie ma pełnej emerytury A tylko 40 % o tym media ciągle zapominają, średnia wyliczanka z emeryturami generałów i pułkownika zwykły Indianin po 15 latach ma ok 1500 zł i nie może dorobić!!!!! Bo albo zawiesza i pracujealbo klapie bieda Po drugie wyobrażacie sobie żołnierza 65 letniego na poligonie biegającego z bronia !!;) czy policjanta ktory biegnie za zlodziejem czy strażaka w wieku 65 który wspina się na balkony ???? Jezeli oni musieli by pracować do 65 roku życia to by zajmowali etaty !!!!! Więc mlodzi sprawni by nie mogli przyjść bo by nie było etatów, następnie gdy pan dziennikarz czy analityk siedzi sobie w święta czy niedziele w ciepłym domku to Ci ludzie pracują!!!!!!! No można powiedzieć że mogli się uczyć by zostać dziennikarzem lub analitykiem!!!! No to my mówimy było przyjść do służby byście mieli takie kokosy jak my ;;))))) za nadgodziny nam nie płacą bo wszystko mu chwale ojczyzny;))))
bCXwvWqb
Emeryt
2 lata temu
A nie boli Was, jeśli państwo wypłaca co miesiąc ogromne pieniądze nierobom poprzez Opiekę Społeczną. Są to ludzie, którzy mają po dwadzieścia kilka lat i nigdy nie pracowali. Miasto opłaca im czynsze, światło. Opieka daje jedzenie, ubrania, pieniądze. Czepiacie się grup zawodowych, którym przysługuje emerytura i z tego skorzystali. Też możecie skorzystać i podjąć pracę w tych zawodach.
PW
2 lata temu
Najlepiej w wieku 38 lat być na emeryturze a może tak na budowę 12 godzin i do 65 lat. Ciekawe który mundurowych na to pujdzie. Za dużo tych darmozjadów w Polsce.
Najnowsze komentarze (1011)
kol90
2 lata temu
A emerytury europosłów po jednej kadencji nie rażą redaktorków ?
Bobby
2 lata temu
Powinni wszyscy mieć taki sam wiek emerytalny niezależnie od płci czy wykonywanego zawodu. Wszyscy mają takie same żołądki!
meri
2 lata temu
Moim zdaniem służby mundurowe niesłusznie mogą przejść tak wcześnie na emeryturę. Powinni to zmienić.
nnnn
2 lata temu
Kontrola zwolnień lekarskich służb mundurowych, nauczycieli, sędziów nie dotyczy.
Toja
2 lata temu
Bardzo ciekawy artykuł. Gdzie tu jest mowa o nienawiści do służb mundurowych? Tony hipokryzji. Otóż w kraju naszym pięknym, pracownik służb ( i nie tylko) idzie na "zasłużoną" emeryturę i co dalej? Jest dobrze, jak na niej wypoczywa (a zaznaczam, że te emerytury w większości nie wynoszą 1800 zł, a więcej). Niestety on jest świetnym fachowcem i wraca do pracy, najczęściej do takiej gdzie uposażenie czerpane jest z budżetu państwa lub gminy. Wtedy my podatnicy płacimy mu podwójnie, o kwotach nie wspomnę. Plusy zatrudnienia takiej osoby - żadne, a minusy: Podwójne uposażenie z budżetu, zajmowanie miejsc pracy, które mogliby objąć młodzi ludzie. Muszę wspomnieć, że z racji swojej fachowości, tacy emeryci zatrudniani na wyższych stanowiskach urzędniczych, co przedkłada się na wyższe wynagrodzenie. Zatrudnienie takiego emeryta blokuje możliwość awansu osób zatrudnionych i zaangażowanych w pracę w danym urzędzie. Ciekawe ile podatnicy wydają na takich pracowników z emeryturami resortowymi. A prawda jest taka, że prawie w każdym kraju służby posiadają przywileje, tylko w Polsce tych przywilejów jest za dużo, a przywilej jest największym wrogiem prawa.
Toja
2 lata temu
Bardzo ciekawy artykuł. Gdzie tu jest mowa o nienawiści do służb mundurowych? Tony hipokryzji. Otóż w kraju naszym pięknym, pracownik służb ( i nie tylko) idzie na "zasłużoną" emeryturę i co dalej? Jest dobrze, jak na niej wypoczywa (a zaznaczam, że te emerytury w większości nie wynoszą 1800 zł, a więcej). Niestety on jest świetnym fachowcem i wraca do pracy, najczęściej do takiej gdzie uposażenie czerpane jest z budżetu państwa lub gminy. Wtedy my podatnicy płacimy mu podwójnie, o kwotach nie wspomnę. Plusy zatrudnienia takiej osoby - żadne, a minusy: Podwójne uposażenie z budżetu, zajmowanie miejsc pracy, które mogliby objąć młodzi ludzie. Muszę wspomnieć, że z racji swojej fachowości, tacy emeryci zatrudniani na wyższych stanowiskach urzędniczych, co przedkłada się na wyższe wynagrodzenie. Zatrudnienie takiego emeryta blokuje możliwość awansu osób zatrudnionych i zaangażowanych w pracę w danym urzędzie. Ciekawe ile podatnicy wydają na takich pracowników z emeryturami resortowymi. A prawda jest taka, że prawie w każdym kraju służby posiadają przywileje, tylko w Polsce tych przywilejów jest za dużo, a przywilej jest największym wrogiem prawa.
Sceptyczny Zg...
2 lata temu
Dla przypomnienia - utrzymanie kleru kosztuje nas znacznie więcej.
Sigwald
2 lata temu
Mamy ponad 300 tysięcy niepotrzebnych biurokratów gdyby zwolnić połowę z nich budżet państwa zaoszczędził by ponad 20 miliardów
bCXwvWpT
Jojo
2 lata temu
Oddajcie złodzieje moją emeryturę którą mi zabraliście - tzw. złodziejstwo państwowe, sprawca władze PiS. Dorabiam i nic z tego nie mam. To kolejne złodziejstwo w wykonaniu rządzących.
młodyemeryt
2 lata temu
no i co mi zrobicie heheh
Tomek
2 lata temu
Zawiść w tych wypowiedziach aż syczy. Może Ci nienawistnicy zgłoszą się do służb mundurowych i będą mieć to samo pod warunkiem,że spełnią wymogi pod względem zdrowia, stanu fizycznego i umysłowego. Jest dużo wolnych miejsc. Do emerytury jeszcze jest jeden warunek-trzeba żyć po przesłużeniu określonych lat. A wielu mundurowych nie jest w stanie spełnić tego warunku i odchodzi do grobu przed nabyciem praw emerytalnych w wyniku wspaniałych warunków służby. A więc zawistni ochotnicy szturmem do komisji poborowych do służb mundurowych-spełnijcie swoją zawiść i miejcie to samo!
Grzelak
2 lata temu
Młodzi ludzie w kwiecie wieku ,zdrowi powinni pracować a nie iść na zasiłek, bo uważam że nie powinni iść na emeryturę gdyż nie uzyskali wieku emerytalnego. Taki zasiłek powinien być wypłacany z uzbieranej kasy na koncie emerytalnym, wtedy tacy młodzi ludzie pracowali by dalej , do uzyskania wieku emerytalnego, a nie pobierali 4500 z ł na miesiąc przez 40 lat, żaden system tego nie wytrzyma, czas na wielkie zmiany w tej kwestii.
ZK590
2 lata temu
potem Rachwalska płacze jak dużo kosztuje waloryzacja wcześniejszej emerytury robotnika który na budowie przepracował 50 lat.
Robol
2 lata temu
A po ilu latach przechodza T W I jaką będzie ich emerytura.Czy bolo też pobiera odnich dodatek rentowy.
...
Następna strona