Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Radykalne zmiany w mundurówce. Rząd po protestach szykuje zmiany przepisów

21
Podziel się:

Szybsze emerytury, pełnopłatne zwolnienia lekarskie i płatne nadgodziny. Strajkujący policjanci wymogli zmiany przepisów.

Radykalne zmiany w mundurówce. Rząd po protestach szykuje zmiany przepisów
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Zmiany przepisów to efekt protestów mundurowych – pisze "Gazeta Wyborcza". Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych skupiająca m.in. policjantów, strażaków pożarnych, pograniczników jeszcze w marcu wysłała do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego list ze swoimi postulatami.

Część z nich została uwzględniona. Przypomnijmy, że MSWiA, już po Akcji Znicz, obiecywał poprawę sytuacji służb mundurowych. Resort wystosował wówczas pismo z wyliczonymi ustępstwami:

policja.pl

Od przyszłego roku mają zostać również wprowadzone 100 proc. płatne nadgodziny. Obecnie za dodatkowy czas dodatkowe 60 proc. stawki dostają tylko strażacy. W Policji, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Resort gotowy jest zrezygnować z wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Wystarczyłoby więc co najmniej 25 lat służby, by móc zyskać uprawniania emerytalne.

Dodatkowym ustępstwem dla mundurowych byłoby 100 proc. płatne zwolnienia lekarskie dla funkcjonariuszy z pierwszej linii, czyli tych, którzy na co dzień pełniąc służbę ryzykują swoim zdrowiem i życiem.

Przypomnijmy, że ten przywilej został zlikwidowany w czerwcu 2014 - od ponad 4 lat wynagrodzenie za czas choroby zostało ujednolicone i funkcjonariusze na tzw. L4 otrzymują 80 proc. uposażenia, tak jak wszyscy inni pracownicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
Piesiu
5 lata temu
Ale jestescie niedouczeni ludzie. Ci co pałowali ludzi za tuska i po dostaną emki po 15 latach. To tylko młodzi są w ciemnej du...
Mąka
5 lata temu
A równouprawnienie kobiet i mężczyzn jest takie że mężczyźni na mrozie muszą patrolować ulice w nocy a zaś kobiety 9-15 pracują za biurkami !!!!
Mąka
5 lata temu
A równouprawnienie kobiet i mężczyzn jest takie że mężczyźni na mrozie muszą patrolować ulice w nocy a zaś kobiety 9-15 pracują za biurkami !!!!
Andre
5 lata temu
płatne nadgodziny, emerytura jasne - ale czemu 100% za L4??
zgred
5 lata temu
Tak jak w mojej pipidówce to oni kiedyś będą zajmować stanowiska kierowników i burmistrzów ! Może i dobrze ,że nieco przewietrzą nasze ostoje starych upartyjnionych zgredów. Oby tylko nie byli głupio wierni politykom.
...
Następna strona