Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pieniądze
27.11.2018 18:33

Radykalne zmiany w mundurówce. Rząd po protestach szykuje zmiany przepisów

Szybsze emerytury, pełnopłatne zwolnienia lekarskie i płatne nadgodziny. Strajkujący policjanci wymogli zmiany przepisów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Zmiany przepisów to efekt protestów mundurowych – pisze "Gazeta Wyborcza". Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych skupiająca m.in. policjantów, strażaków pożarnych, pograniczników jeszcze w marcu wysłała do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego list ze swoimi postulatami.

Część z nich została uwzględniona. Przypomnijmy, że MSWiA, już po Akcji Znicz, obiecywał poprawę sytuacji służb mundurowych. Resort wystosował wówczas pismo z wyliczonymi ustępstwami:

policja.pl

Od przyszłego roku mają zostać również wprowadzone 100 proc. płatne nadgodziny. Obecnie za dodatkowy czas dodatkowe 60 proc. stawki dostają tylko strażacy. W Policji, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Resort gotowy jest zrezygnować z wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Wystarczyłoby więc co najmniej 25 lat służby, by móc zyskać uprawniania emerytalne.

Dodatkowym ustępstwem dla mundurowych byłoby 100 proc. płatne zwolnienia lekarskie dla funkcjonariuszy z pierwszej linii, czyli tych, którzy na co dzień pełniąc służbę ryzykują swoim zdrowiem i życiem.

Przypomnijmy, że ten przywilej został zlikwidowany w czerwcu 2014 - od ponad 4 lat wynagrodzenie za czas choroby zostało ujednolicone i funkcjonariusze na tzw. L4 otrzymują 80 proc. uposażenia, tak jak wszyscy inni pracownicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pieniądze, służby mundurowe, strajk policjantów, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-11-2018

ertto moze ,po 5 latach niech ida na emeryturke,chyba jaja robicie,ja juz pracuje prawie 40 lat i jeszcze musze 10 lat pracowac,to bedzie 50 lat i moze … Czytaj całość

27-11-2018

gsshADufgwe5vi6rje5k5wŁaski nie robi rząd-tak ciężka praca i użeranie się z ludźmi to i tak za długo - 25 lat -wiele samobójstw w jest w policji i rozwodów.Na koniec to … Czytaj całość

27-11-2018

Makulańskiniech idą na emeryturę zaraz po szkole policyjnej. Ludzie, co to za paranoja ?. Na świecie są policjanci pracujący do 60-go roku życia. Na pewno nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (21)