Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Hubert Orzechowski
Hubert Orzechowski
|

"Przychodzę z pracy rano, a dzieci wychodzą do szkoły. I tak się mijamy latami". Policjant wyjaśnia powody protestu

673
Podziel się:

- Wie pan, jak to jest po raz kolejny tłumaczyć dziecku, że nie wyjdę z nim na mecz lub do parku? – mówi nam policjant z prewencji z kilkunastoletnim stażem. Prezentujemy prawdziwy obraz pracy w polskiej policji.

W całej Polsce brakuje policjantów. Według oficjalnych danych jest ponad pięć tysięcy wakatów.
W całej Polsce brakuje policjantów. Według oficjalnych danych jest ponad pięć tysięcy wakatów. (REPORTER/EAST NEWS)

- Wie pan, jak to jest po raz kolejny tłumaczyć dziecku, że nie wyjdę z nim na mecz lub do parku? - mówi nam policjant z prewencji z kilkunastoletnim stażem. Prezentujemy prawdziwy obraz pracy w polskiej policji.

Od dwóch dni w całej Polsce trwa protest policji organizowany przez Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Policjantów. Protest, a nie strajk - bo policjantom nie wolno strajkować. Wiadomo, służba nie drużba. Zamiast tego funkcjonariusze korzystają z furtki, jaką daje im prawo, i nie karzą wykroczeń mandatami. Zamiast tego dają pouczenia.

Z policjantami nie jest łatwo porozmawiać. Nie nawykli narzekać na swój los. Ale wszystko ma swoje granice. Teraz czują się postawieni pod ścianą. Rafał Jankowski, szef Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Policjantów mówił w środę, że funkcjonariusze mają już dość.

Policjanci są obciążeni ponad miarę, bo według oficjalnych danych w całej Polsce nieobsadzonych jest ponad pięć tysięcy wakatów. I będzie ich coraz więcej. W województwie śląskim w pierwszym kwartale tego roku do służby przyjęto 20 policjantów. A z zawodu odeszło ich ponad dziesięć razy tylu!

Zobacz także: Katowicka policja przesiada się w Toyoty Auris. Stawiają na ekologię

Policjant, który porozmawiał z nami pod warunkiem zachowania anonimowości, mówi, że te dane go nie dziwią. - W mojej jednostce w ciągu dwóch tygodni odeszło kilkunastu policjantów. Nie na emeryturę. Każdy z nich miał kilka lat służby - mówi.

Nasz rozmówca to oficer prewencji z kilkunastoletnim stażem. Jest to najczęściej spotykana przez nas służba. Do jej zadań należy patrolowanie ulic i podejmowanie interwencji. I pracuje jej się coraz ciężej. - W ostatnich latach dla policji priorytetem jest ruch drogowy. Czyli większość policjantów jest kierowanych do drogówki. Nas ubywa, ale zadań wręcz przeciwnie - tłumaczy nam funkcjonariusz.

Policja jak straż pożarna. "Od ognia do ognia"

Co to oznacza? - Nie patrolujemy już ulic. Zamieniliśmy się w policyjną straż pożarną. Jeździmy od ognia do ognia, od interwencji do interwencji - twierdzi z goryczą.

- Wie pan, jak się pełni służbę z myślą, że w razie zagrożenia nikt ci nie udzieli wsparcia? Dlatego patrol często dwa razy się zastanowi, nim podejmie grubszą interwencję - opowiada.

W dodatku sytuacja z dnia na dzień się nie poprawi. Wyszkolenie policjanta to sześciomiesięczny kurs. Potem jest coś, co policjanci nazywają "obrabianiem". To często wielomiesięczne przygotowywanie do służby. I coraz częściej zdarza się, że kandydaci na pełnoprawnych "gliniarzy" rezygnują już na którymś z tych etapów.

- W jednej ze szkół policjantów po weekendzie nie wróciło kilkunastu kursantów. Zadzwoniono do nich. Okazało się, że jeden z nich wcześniej pracował w Holandii. Namówił kolegów i wrócili tam razem - opowiada nasz rozmówca.

Według niego tak naprawdę liczba wakatów wynosi od 15 do 20 proc. Bo należałoby do nich zaliczyć właśnie tych, którzy do służby dopiero się przygotowują. Policja desperacko ich potrzebuje. Jeszcze kilka lat temu tak nie było. Kandydatów nie brakowało, bo wobec niepewnego rynku pracy zawód policjanta kojarzył się z solidną i trwałą posadą, a do tego nawet nieźle płatną.

Pozostał tylko prestiż

Czasy się jednak zmieniły. Dziś, jak twierdzą eksperci, mamy rynek pracownika. W dodatku od dziewięciu lat waloryzacja pensji policjantów jest zamrożona. Z pracy w mundurze pozostał tylko prestiż.

A ci, którzy chcą się na nią zdecydować, muszą pamiętać, czym się za to płaci. - Wie pan, jak to jest po raz kolejny tłumaczyć dziecku, że nie wyjdę z nim na mecz lub do parku? - pyta nasz rozmówca. Teoretycznie co trzeci weekend policjant powinien dostać wolną sobotę i niedzielę, lub niedzielę z poniedziałkiem. A za służbę w nocy dwa dni wolnego. Jak jest w rzeczywistości?

- Śmiejemy się, że nasze weekendy to poniedziałek i wtorek - opowiada nasze źródło. - Największe zapotrzebowanie jest na służbę nocną. Ja przychodzę z pracy, dzieci wychodzą do szkoły. I tak się mijamy latami.

Długie weekendy czy święta? Należy zapomnieć. W każdej chwili może zadzwonić telefon z "fabryki".

Policjanci domagają się podniesienia płac o 650 zł w przyszłym i o 500 zł w następnym roku. Chcą też waloryzacji wynagrodzeń i przywrócenia prawa do emerytury po 15 latach służby. Chcą też powrotu do wypłaty 100 proc. wynagrodzenia w czasie chorobowego oraz płatnych nadgodzin. Rząd przekonuje, że podwyżki już dał, ale funkcjonariusze przekonują, że to fikcja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(673)
WYRÓŻNIONE
olka
6 lat temu
Ja tak się mijałam z moim Mężem przez prawie 30 lat,najpierw rozłonka na 3 lata kiedy szkolił się na Oficera moje Dziecko wtedy 4 miesięczne widziało tatusia raz w miesiącu i tak do 3 lat potem służba w trybie 3-zmianowym.Pamiętam jak dzis słowa męża teraz musimy to wytrzymać kiedys będzie lepiej.Przyszła ta ,,zasłużona" emerytura i słyszę od obecnej władzy że mój mąż to przestępca bo szkolił się w Legionowie w latach 88-91 i jest stalinowskim złogiem.Wtedy żylismy na krawędzi biedy teraz ją tylko dopełniamy ale nic mamy swój honor i to nas trzyma.
simon
6 lat temu
A ja ukończyłem studia wyższe jeszcze u ubiegłym wieku i teraz pracuje ,,fizycznie" ale u siebie. Zarabiam więcej i robię to co lubię. Żyjemy w kraju w którym można zmienić pracę , jeżeli ktoś chce zarabiać więcej niech łapie za łopatą i ......................... !
Wracamy do ko...
6 lat temu
15 lata i emerytura? Dodatkowe 650? Hmmm... Większość nic nie robi...nocki i weekendy w pracy? Przecież dużo ludzi tak pracuje i nie płacze z tego powodu!...wcześniejszą emerytura -to komuna wraca?? Większość zawodów fizycznych ma trudnie niż policja a emerytury po15 latach nie mają... Prestiż?- jaki prestiż ? Do policji dziś idą zakompleksione szczeniaki po szkole które nie potrafią się odnaleźć i myślą że w mundurze stają się panami i wladcami- polskie chucki norrisy ...
NAJNOWSZE KOMENTARZE (673)
qbc
6 lat temu
Mam męża policjanta i powiem szczerze, że mam dość jego pracy. W mieście znają nas wszystkie menele, ciągle nie ma go w domu. Prace kończy o 6 a o 5.30 dzwoni że nie wie o której wróci bo byli na interwencji i jest 5 osób zatrzymanych. Prace kończy po 9. W domu jest przed 10. Potem śpi przez kilka godzin. Tak wyglądają nasze weekendy. Święta, dni wolne od pracy, koncerty czy inne uroczystości np dni miasta czy sylwester siedzimy w domu bo mąż w pracy bo trzeba obstawiać imprezy masowe. Tak wygląda praca w policji. Już pomijam fakt że nie ma pieniędzy na nic. Komputery i drukarki to złom. Jedno ksero na całą komendę. Koperty wielokrotnego użytku. Ludzie myślą że budżetowka to jakiś luksus a to największe bagno.
sddf
6 lat temu
niech idzie na handlowca, bedzie mu lepiej, i wiecej zarobi. kto tych ludzi przyspawal do policji??!?!??! mozliwe, ze nic innego poza wystawianiem mandatow nie potrafia robic.
ala
6 lat temu
Popieram policjantów w 100%
Adam
6 lat temu
Ja nie pracuję w policji i też z dziećmi się mijam albo wcale ich nie widzę przez kilka tygodni. Delegacja, delegacja, delegacja a po 15 latach dalej to samo. Natomiast biedni policjanci będą już na emeryturce (no może nie po 15 , nie wiem ile teraz dokładnie muszą pracować ale na pewno nie po 35)
gery
6 lat temu
wszyscy mają podobnie a co w domu chciałbyś zarabiać to zmień pracę
...
Następna strona