Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przywódcy Iranu i Izraela wezmą udział w Forum w Davos

0
Podziel się:

Izrael i Iran są zaciekłymi wrogami. Przywódcy izraelscy wyrażają się sceptycznie o tymczasowym porozumieniu społeczności światowej z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

Przywódcy Iranu i Izraela wezmą udział w Forum w Davos
(Jolanda Flubacher/swiss-image.ch//CC/Flickr)

Prezydent Iranu Hasan Rowhani i premier Izraela Benjamin Netanjahu wezmą udział w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos, które odbędzie się 22-25 stycznia - poinformowali Reutera organizatorzy szczytu.

Rzeczniczka Forum nie chciała ujawnić, kto jeszcze spośród światowych przywódców przybędzie do Davos. Organizatorzy maja opublikować listę uczestników 15 stycznia.

Izrael i Iran są zaciekłymi wrogami. Przywódcy izraelscy wyrażają się sceptycznie o tymczasowym porozumieniu społeczności światowej z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

Forum w Davos zazębi się z międzynarodową konferencją na temat Syrii, znaną jako Genewa 2, którą zaplanowano na 22 stycznia w kurorcie Montreux nad Jeziorem Genewskim. Na Forum uda się część uczestników Genewy 2.

Kwestią drażliwą pozostaje w dalszym ciągu udział w Genewie 2 Iranu - głównego sojusznika prezydenta Syrii Baszara el-Asada, którego siły od blisko trzech lat rozprawiają się z rebelią. Rola Teheranu w konferencji ma m.in. zostać omówiona podczas spotkania szefów dyplomacji USA i Rosji - Johna Kerry'ego i Siergieja Ławrowa - 13 stycznia. Tego dnia dojdzie też do trójstronnego spotkania Kerry'ego i Ławrowa z Lakhdarem Brahimim, wysłannikiem ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii.

W zeszłym tygodniu podróżujący po Bliskim Wschodzie Kerry podtrzymał sprzeciw USA wobec formalnego udziału Iranu w Genewie 2. Teheran nie popiera bowiem postanowień z czerwca 2012 roku, przewidujących ustanowienie rządu tymczasowego w Syrii z pełnią władzy wykonawczej, w tym kontrolą nad wojskiem i służbami bezpieczeństwa.

USA i Rosja są inicjatorami międzynarodowej konferencji. W jej trakcie przy jednym stole mają zebrać się przedstawiciele syryjskiego reżimu i opozycji, by podjąć próbę zakończenia konfliktu, w którym od marca 2011 roku zginęło ponad 130 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)