Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSEG Global wybuduje elektrociepłownię za ok. 335 mln USD

0
Podziel się:

Kosztem ok. 335 mln USD spółka z większościowym udziałem amerykańskiego koncernu PSEG Global wybuduje w Chorzowie elektrociepłownię opalaną węglem

- podali w poniedziałek przedstawiciele koncernu.

'To pierwszy krok naszego koncernu na polskim rynku. W przyszłości chcemy realizować tu również inne projekty, wartości kilkuset milionów dolarów każdy. Interesuje nas zarówno produkcja energii i ciepła, jak i dystrybucja' - powiedział Michael Thomson, prezes PSEG Global.

Przedstawiciele koncernu nie podali, jakie konkretne inwestycje planują w Polsce. Jak powiedział Thomson, PSEG zamierza uczestniczyć w prywatyzacji różnych podmiotów polskiego sektora elektroenergetycznego. Np. spółka należąca do koncernu jest na krótkiej liście inwestorów, zainteresowanych Elektrownią Skawina SA.

Wcześniej PSEG starał się o zakup 25-procentowego pakietu akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego SA, największego w Polsce dystrybutora energii. Ostatecznie resort Skarbu Państwa wybrał ofertę szwedzkiego koncernu Vattenfall.

W poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod rozpoczętą w listopadzie ubiegłego roku budowę chorzowskiej elektrociepłowni. Inwestycja ma być gotowa jesienią 2003 roku. Moc elektrociepłowni wyniesie 204 megawaty elektryczne i 500 megawatów cieplnych.

Inwestorem jest sp. z o.o. pod nazwą Elektrociepłownia Chorzów Elcho, w 45 proc. należąca do Elektrowni Chorzów SA, w pozostałej części do PSEG. Przy końcu budowy udział Amerykanów wzrośnie do 90 proc. Inwestycja finansowana będzie zarówno ze środków koncernu, jak i pożyczek w bankach, również polskich.

Jak powiedział Thomson, zaangażowanie koncernu w Polsce ma charakter długofalowy. 'Z wejściem na rynek związane są znaczne koszty. Nasza obecność ma charakter długofalowy, zwrot z podobnych projektów następuje zwykle nawet po 20-30 latach' - mówił.

Nowa elektrociepłownia powstanie na terenie ponad 100-letniej Elektrowni Chorzów SA, która będzie produkować energię do czasu uruchomienia nowego zakładu. Decyzja o zatrzymaniu pracy starej elektrowni zapadnie najdalej w dwa lata od rozruchu nowego obiektu. Jeżeli zapotrzebowanie rynku i stan techniczny pozwolą, elektrownia będzie mogła działać nadal.

Elektrociepłownia będzie opalana węglem. 'To paliwo pozostanie podstawowym paliwem do produkcji energii na Śląsku i w Polsce. Na Śląsku spalanie węgla zawsze będzie tańsze niż gazu' - powiedział dyrektor generalny Elektrociepłowni Chorzów Elcho George Holoyda.

Amerykańscy inwestorzy są przekonani, że inwestycja jest potrzebna, mimo znacznych wolnych zdolności produkcyjnych polskiej elektroenergetyki. Ich zdaniem wiele polskich elektrowni wymaga modernizacji. Na odbiór energii i ciepła z nowego zakładu zawarto już stosowne umowy. Podpisano też wieloletni kontrakt na dostawy ok. 1 mln ton węgla do elektrociepłowni rocznie.

Pracę w nowym zakładzie znajdzie ok. 30 proc. z 600-osobowej załogi Elektrowni Chorzów. Część pracowników przejdzie do spółek zależnych. Inni otrzymają odprawy i przejdą kursy dokształcające w ramach pakietu socjalnego.

PSEG Global - jeden z największych amerykańskich producentów i dystrybutorów energii elektrycznej - w Polsce działa od 1995 roku. Należą do niego obecnie na całym świecie 23 elektrownie i elektrociepłownie, m.in. w USA i Ameryce Południowej. Koncern ma też udziały w 15 nowo powstających elektrowniach, m.in. w Chinach, Indiach, Tunezji i Włoszech. Ma również sześć firm dystrybucyjnych, obsługujących blisko 3 mln klientów.

PSEG Global należy do koncernu PSEG - Public Service Enterprise Group. Koncern notowany jest na NYSE pod nazwą PEG. Jego majątek wyceniany jest na 21 mld USD. W 2000 roku jego przychody wyniosły 6,8 mld USD, a dochód 764 mln USD.

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)