Notowania

wybory do europarlamentu
19.01.2014 19:15

PSL idzie po szesć mandatów w PE. Kalinowski lokomotywą mazowieckiej listy

Szef PSL Janusz Piechociński mówił na konwencji wyborczej w Warszawie, że ludowcy idą do europarlamentu po minimum 6 mandatów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PSL na pierwszej konwencji wyborczej przedstawiło listy kandydatów do europarlamentu w okręgach warszawskim i mazowieckim, gdzie będą kandydować m.in. Jarosław Kalinowski, Adam Struzik, Marek Sawicki i Krzysztof Kosiński.

Na liście warszawskiej _ jedynkę _ ma burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński.

Szef PSL Janusz Piechociński mówił na niedzielnej konwencji wyborczej w Warszawie, że ludowcy idą do europarlamentu _ po minimum 6 mandatów _ (obecnie PSL ma 4) po to, by _ wzmocnić najsilniejszą frakcję - Europejską Partię Ludową _ (do której należą PSL i PO).

_ Po to, żeby stabilizować Europę, w której coraz więcej ludzi nie chce europejskości _ - ocenił lider ludowców. Jego zdaniem Polska nie ma obecnie alternatywy wobec Unii. _ Musimy poprawiać Europę i dawać jej coraz więcej _ - przekonywał.

_ Europa musi być bardziej polska naszą kompetencją, aktywnością, racjonalnością. My Polacy musimy być bardziej europejscy _ - zaznaczył.

Kalinowski o PiS: Nawrócili się na dobrą drogę

Europoseł Jarosław Kalinowski nawiązał w przemówieniu do udziału polityków PiS i szefa tej partii szefa Jarosława Kaczyńskiego w odbywających się w niedzielę w Wierzchosławicach obchodach 140. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. _ To dobrze, ze tam pojechali, bo to dobra okazja, że by się nawrócić na dobrą drogę _ - mówił, wywołując brawa.

Szef Rady Naczelnej PSL podkreślił, że politycy PiS boleją nad dochodami rolników, ale gdy mogli sprawić, by one nie spadły - zachowali się inaczej, głosując w 20103 r. przeciwko tzw. ubojowi rytualnemu. _ Głosowanie całego klubu PiS sprawiło, że hodowcy bydła, również dotyczy to hodowców drobiu, stracili 20-30 procent przychodów, jakie uzyskiwali _ - argumentował Kalinowski.

Oznacza to - jak wyjaśnił - utratę całego zysku, jaki ci rolnicy uzyskiwali. _ Panie prezesie Kaczyński, jak pan myśli zwrócić tym rolnikom pieniądze, które im pan odebrał? _ - pytał polityk Stronnictwa.

Kalinowski podkreślił na konferencji prasowej po zakończeniu konwencji, że w rozpoczynającej się unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 tylko dwa kraje - Polska i Słowacja - będą miały większy budżet niż wcześniej. _ Te najbliższe siedem lat to dobry czas dla polskiej wsi i dla polskiego rolnictwa _ - przekonywał.

Listy zatwierdzone. Niespodzianek nie ma

Mazowiecka konwencja zatwierdziła listy kandydatów w okręgach mazowieckim i warszawskim, przygotowane przez wojewódzkie władze partii. Zgodnie z przewidywaniami na pierwszym miejscu listy mazowieckiej jest europoseł Jarosław Kalinowski. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Janina Orzełowska - członkini zarządu województwa mazowieckiego, marszałek tego województwa Adam Struzik i poseł Marek Sawicki. Ostatnie miejsce zajął rzecznik partii Krzysztof Kosiński.

Za otwierającym listę warszawską Grzegorzem Benedykcińskim na liście są m.in. zastępca kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Bożena Żelazowska i członek zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w maju tego roku. Wybierzemy 51 europosłów. W sumie w Parlamencie Europejskim nowej kadencji zasiądzie 751 przedstawicieli 28 krajów członkowskich.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wybory do europarlamentu, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz