Notowania

Przejdź na
budżet 2012
14.11.2011 06:09

PSL może reformować KRUS, ale po swojemu

Poseł Kłopotek mówi, na co Ludowcy z całą pewnością się nie zgodzą.

Podziel się
Dodaj komentarz

Money.pl: Jacek Rostowski przed wyborami zapewniał, że Polska w 2012 roku utrzyma 4-procentowy wzrost PKB. Po wyborach już tak nie mówi. Proponuje trzy warianty budżetu. Co Pan na to?

*Eugeniusz Kłopotek, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego: *Smuci mnie to. Zwłaszcza, że bierze się ten trzeci, najgorszy wariant pod uwagę. Nie daj Boże, żeby to miało się sprawdzić. Z czterech procent na minus jeden, to jest ogromny spadek. Ktoś tu chyba przesolił.

Skoro szef resortu finansów bierze taką ewentualność pod uwagę, to oznacza, że jest to możliwe.

Chcę wierzyć, że jest to niemożliwe, ale cztery procent jest niestety też praktycznie nieosiągalne. Wszystko na to wskazuje.

Komisja Europejska tnie prognozy dla Polski. W 2012 roku nasza gospodarka ma rozwijać się w tempie 2,5 procent, a nie 3,7 procent jak wcześniej prognozowano.

I to pewnie tak będzie wyglądało, w tych granicach. Musimy zrobić wszystko, żeby utrzymać chociaż tyle, bo minus jeden to sobie nie wyobrażam. Dzisiaj nie ma mądrego, który byłby w stanie przewidzieć przyszłość na rynkach finansowych i w strefie euro, ale żeby aż tak przesadzić, oby nie.

Pętla kryzysu Panie pośle zaciska coraz mocniej szyję kolejnych krajów. Żeby nie udusiła też Polski trzeba zdecydować się na ostre reformy. Premier jest dużo bardziej skłonny do reform niż w poprzedniej kadencji?

Mam takie wrażenie, że jest bardziej zdeterminowany. Zresztą cudów nie ma, sytuacja staje się naprawdę poważna i trzeba podjąć te wyzwania. Nie będzie łatwo, na szczęście przez trzy lata nie trzeba patrzeć na słupki poparcia.

Jak głębokie reformy jest w stanie poprzeć PSL?

Niektóre reformy premiera Tuska jesteśmy w stanie poprzeć. Najważniejsze jest dla nas, by chronić najbiedniejsze strefy naszego społeczeństwa.

Jest już klimat do reformowania KRUS-u? Według _ Gazety Wyborczej _ jest to jedna z reform zakładanych przez premiera.

Pytanie, na czym te zmiany w KRUS-ie miałyby polegać i jak głęboko sięgać? Na pewno nie poprzemy pomysłu likwidacji KRUS-u, naszej zgody na to nie ma.

Czyli na co jest?

Trzeba jeszcze raz przyjrzeć się wysokości składek.

Na przykład je podnieść?

Tak, z tym, że jeśli zdecydujemy się na podniesienie składek zawłaszcza dla tak zwanych przedsiębiorców rolnych, to nie może być tak jak jest w tej chwili, czyli już im podnieśliśmy składkę, a nadal otrzymują najniższe emerytury.

A więc w sytuacji podniesienia składki musimy im zapewnić prawo do wyższej emerytury. Proste, większa składka - większa emerytura. Co jednak zrobić z tymi gospodarstwami do 10 hektarów, których mamy 83 procent w naszym kraju?

*PSL ma pomysł? *

Minister rolnictwa Marek Sawicki ma propozycje, ale są one jeszcze na etapie dyskusji. Nie można ich jeszcze w sposób jasny i oficjalny przedstawiać, ale pomysł jest.

*Wasze propozycje mogą okazać się niewystarczające. Premier Donald Tusk mówił: _ W tej kadencji PO i PSL będą częściej głosować przeciwko sobie. Będziemy potrzebować głosów Ruchu Palikota i SLD _. Być może chodziło między innymi o KRUS? *

Powiem krótko, likwidacja KRUS-u oznacza koniec koalicji. To przecież jasne. Jeżeli premier chciałby zlikwidować KRUS i w tym celu dogadał się z Millerem i Palikotem, to jego sprawa. Jego sprawa jeśli chce poświęcić dla tego koalicję.

W zmianach w systemie emerytur mundurowych będzie PSL mniej stanowcze?

Tutaj nie ma problemu. Wchodzimy w to. Tylko trzeba się zgodzić z tym, że prawo nie działa wstecz. Nie możemy odbierać nabytych praw.

Więcej informacji:
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t189355.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/schetyna;rostowski;dobrze;robi;budzet;musi;byc;realny,91,0,963419.html) Opozycja: Rostowski prowadzi nas szlakiem Papandreu -_ Minister finansów bierze pod uwagę okoliczności, które dzieją się w Europie _ - uważa Schetyna. Miller: _ To dowód, że nie wiemy jaki jest stan polskiego gospodarstwa _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t180422.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;szykuje;sie;na;recesje;podwyzki;podatkow,60,0,963132.html) Rostowski szykuje się na recesję. Jak? Minister finansów Jacek Rostowski przygotowuje trzy warianty budżetu na 2012 rok.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t187454.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;we;wloszech;berlusconi;odchodzi,78,0,961870.html) Kryzys we Włoszech, Berlusconi odchodzi Chociaż Izba Deputowanych przyjęła dziś sprawozdanie z wykonania budżetu za 2010 rok, rządząca koalicja straciła większość w parlamencie.
Tagi: budżet 2012, krus, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz