Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PSL wybiera kandydata na ministra rolnictwa. Kiedy go poznamy?

0
Podziel się

Nad tymi kandydaturami PSL obradowało przez cztery godziny.

PSL wybiera kandydata na ministra rolnictwa. Kiedy go poznamy?
(PAP/Tomasz Gzell)
bDzWhyGJ

Najprawdopodobniej po jutrzejszym, porannym posiedzeniu kierownictwa PSL przedstawiony zostanie jeden kandydat partii na ministra rolnictwa - poinformował poseł Eugeniusz Kłopotek.

Najpoważniejszym kandydatem na następcę Sawickiego jest wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Stanisław Kalemba. _ - W kręgu zainteresowania jest wiele osób, moja kandydatura jest jedną z wielu rozważanych _ - odpowiada dyplomatycznie poseł. Dodał jednak, że jest do dyspozycji kierownictwa partii.

Jak twierdzą niektórzy politycy z PSL, na korzyść Kalemby przemawia to, że poza merytorycznym przygotowaniem ma też odpowiednie cechy charakteru, w tym - co ważne w obecnej sytuacji - jest mocno przywiązany do zasad. Jeszcze ważniejsze - zdaniem innego polityka Stronnictwa - może być to, że wiceszef komisji rolnictwa jest bardzo bliskim człowiekiem Pawlaka, a to - jak ocenia - będzie kluczowe, jeśli chodzi o nominację.

bDzWhyGL

Kandydatura Kalemby budzi mieszane uczucia w koalicyjnej Platformie. - _ Kalemba to bardzo specyficzny człowiek. Na posiedzeniach komisji rolnictwa potrafił atakować rząd ostrzej niż opozycja, a PiS-owcy zacierali ręce. Jest uznawany za człowieka Pawlaka, więc może po prostu atakował personalnie Sawickiego. Tylko że z Sawickim można się spierać, ale to człowiek zdecydowany - z nim byłaby przynajmniej szansa na reformę KRUS. Z Kalembą takiej szansy nie będzie _ - uważają rozmówcy z komisji rolnictwa.

Na giełdzie nazwisk, jako poważny kandydat do objęcia teki ministra rolnictwa pojawia się też nazwisko europosła Czesława Siekierskiego._ - Każdy z tych kandydatów ma poważne zalety. Ja bym rekomendował Siekierskiego _ - powiedział szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski. Sam Siekierski zwraca uwagę, że jest pierwszym wiceszefem komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego, a właśnie teraz w Brukseli toczą się prace nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej UE.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/47/240687.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/resort;rolnictwa;powinien;byc;w;rekach;psl,188,0,1130172.html) *Resort rolnictwa powinien być w rękach PSL * Marszałek Sejmu mówi, dlaczego nie straciła zaufani a do koalicjanta.

Siekierski w latach 2001-2003 był wiceszefem resortu rolnictwa, gdy ministrem był Jarosław Kalinowski. Obecnie jest wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego. Ma doktorat z nauk ekonomiczno-rolniczych. Jak sam mówi, na czwartkowym posiedzeniu kierownictwo partii będzie się musiało zastanowić, gdzie jest bardziej potrzebny, czy w europarlamencie, czy też w kraju jako minister. Dobrze poinformowana osoba w partii przekonuje jednak, że Siekierski pozostanie w Brukseli.

bDzWhyGR

Inny z rozmówców uważa, że Pawlak może chcieć postawić na byłego prezesa KRUS, posła Henryka Smolarza. _ - Ma doświadczenie, jest młody i bardzo bliski Pawlakowi _ - wymienia jego zalety polityk Stronnictwa. Na jego korzyść przemawia też wykształcenie - jest doktorem inżynierem nauk rolniczych.

W mediach pojawiają się też nazwiska młodych działaczy Stronnictwa, którzy mogliby przejąć pałeczkę od Sawickiego. Chodzi o marszałków województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa i lubelskiego Krzysztofa Hetmana. Według źródeł szanse na to, że zmienią oni miejsce pracy są jednak małe. Wymienia się też nazwisko europosła Jarosława Kalinowskiego.

Jutro ma dojść do kolejnego spotkania premiera Donalda Tuska i prezesa PSL Waldemara Pawlaka w tej sprawie. Także jutro po południu prezydent Bronisław Komorowski odwoła Sawickiego z funkcji ministra rolnictwa. Ludowcy od kilku dni powtarzają, że chcieliby, aby do nominacji doszło jak najszybciej. Jednak premier po przyjęciu dymisji Sawickiego ogłosił niespodziewanie dla swojego koalicjanta, że nie zamierza się spieszyć.

Politycy PSL mają nadzieję, że podpisanie przez Komorowskiego dymisji szefa resortu rolnictwa pomoże w szybkim zakończeniu sprawy powołania nowego ministra._ - Jako PSL podjęliśmy zdecydowane działania, czyli była dymisja ministra Sawickiego, a teraz tego samego oczekujemy od premiera Donalda Tuska w kwestii powołania nowego ministra _ - mówił rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

bDzWhyGS
Czytaj więcej w Money.pl
"To powrót do Rywinlandu". Prawica o taśmach Solidarna Polska uważa, że za aferę odpowiada premier. PiS zapowiada kontrolę w spółkach, o których była mowa na taśmach.
Afera taśmowa. PiS chce głowy Sawickiego Rzecznik klubu PiS Adam Hofman uważa, że należy wezwać ministra rolnictwa Marka Sawickiego do publicznych wyjaśnień w sprawie nieprawidłowości w państwowej firmie, handlującej zbożem.
Jest kandydat na stanowisko ministra Posiedzenie klubu parlamentarnego PSL trwało ponad cztery godziny. Co uradzili posłowie?
bDzWhyHm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)