Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PTC jednak dla Vivendi?

0
Podziel się:

Sąd powszechny w Wiedniu uchylił w piątek pierwszy punkt orzeczenia wiedeńskiego Trybunału Arbitrażowego w sporze o 48 proc. Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), co oznacza, że za udziałowca operatora sieci komórkowych Era i Heyah uznał kontrolowany przez Vivendi Elektrim Telekomunikacja, a nie konkurujący z nim Elektrim SA. / ISB /

*Sąd powszechny w Wiedniu uchylił w piątek pierwszy punkt orzeczenia wiedeńskiego Trybunału Arbitrażowego w sporze o 48 proc. Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), co oznacza, że za udziałowca operatora sieci komórkowych Era i Heyah uznał kontrolowany przez Vivendi Elektrim Telekomunikacja, a nie konkurujący z nim Elektrim SA. *
"Sąd uchylił pierwszy punkt wyroku Trybunału, stanowiący, że „wniesienie udziałów do Telco [Elektrimu Telekomunikacja – przyp. ISB] jest nieskuteczne, a udziały PTC będące przedmiotem tego wniesienia stanowiły własność Elektrim przez cały istotny okres” – podał ET w komunikacie w piątek wieczorem.

Sąd oddalił pozew o uchylenie pozostałych sześciu punktów orzeczenia.

Warszawski sąd apelacyjny postanowił w ubiegłą środę, że wyda orzeczenie w sprawie uznania wyroku Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu na posiedzeniu 4 stycznia.

Sąd okręgowy już 2 lutego uznał skuteczność orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu na terenie Polski, zgodnie z wnioskiem, z którym wystąpił Elektrim. Elektrim złożył wniosek jednak tylko o „częściowe” uznanie orzeczenia sądu arbitrażowego i to właśnie spowodowało, że została złożona przez ET apelacja.

Według Elektrimu, związanie Elektrim Telekomunikacja wyrokiem sądu wiedeńskiego zostało potwierdzone przez polskie sądy, w tym Sąd Apelacyjny, który w postanowieniu z dnia 11 maja 2005 roku stwierdził, iż wyrok ten wywiera bezpośrednie skutki prawne dla ET i wprost dotyka praw majątkowych ET.

Z kolei według ET, wynik arbitrażu wiedeńskiego nie został do końca uznany przez polskie sądy, gdyż sąd apelacyjny – zdaniem spółki – uznał 11 maja, iż sprawa ma być jeszcze raz rozpatrywana przy jej udziale jako jednej z zainteresowanych stron.

Elektrim, powołując się na wyrok Trybunału Arbitrażowego, uważa jednak, że nadal jest właścicielem 48% udziałów w PTC i zgodnie z Umową Wspólników – ma prawo do powoływania trzech członków zarządu i czterech członków rady nadzorczej PTC.

Struktura udziałowców PTC po decyzji sądu rejonowego z dnia 15 listopada – o powtórnych zmianach w Krajowym Rejestrze Sądowym – wygląda następująco: Elektrim Telekomunikacja – 47,9998% udziałów, T-Mobile Deutschland GmbH – 22,5% udziałów, MediaOne International BV – 22,5% udziałów, Polpager Sp. z o.o. – 4,0% udziałów, CARCOM Warszawa Sp. z o.o. – 1,9% udziałów, Elektrim Autoinwest SA – 1,1% udziałów, Elektrim SA – 0,0002% udziałów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)