Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Kolejny blok węglowy stanie w Polsce. Rozstrzygnięcie przetargu do końca roku

11
Podziel się:

Przetarg na budowę węglowego bloku energetycznego w puławskich zakładach azotowych wszedł w decydującą fazę. Do drugiego etapu wybrano 7 potencjalnych wykonawców, z których jeden będzie miał czas do końca 2021 r. na zakończenie prac.

Zamiast gazowego, w Puławach będzie blok węglowy
Zamiast gazowego, w Puławach będzie blok węglowy (ZA Puławy)

Przetarg na budowę węglowego bloku energetycznego w puławskich zakładach azotowych wszedł w decydującą fazę. Do drugiego etapu wybranych zostało 7 potencjalnych wykonawców, z których jeden będzie miał czas do końca 2021 r. na zakończenie prac.

Pomysł rozwoju energetyki na terenie Zakładów Azotowych Puławynie jest nowy. Początkowo planowano budowę bloku gazowego o mocy 400 MWe - wydano pozwolenie na budowę i rozpisano wart 1,12 mld zł przetarg.

Na początku 2017 r. pomysł został porzucony. Powodem miały być wykonane analizy, które wykazały brak opłacalności takiej inwestycji. Sam pomysł budowy bloku na terenie zakładowej elektrociepłowni jednak nie umarł – zmieniono jedynie paliwo z gazu na węgiel i czterokrotnie zmniejszono moc. Ostatecznie stanąć ma blok o mocy 100 MWe.

Zobacz także: Zobacz też: Polska musi zmniejszyć emisję CO2

Jak poinformowała spółka w komunikacie, wymogi techniczne, finansowe i formalno-prawne spełniło siedmiu chętnych: Elektrobudowa S.A. & Unis Powers s.r.o, GE Power Sp. z o.o., konsorcjum Doosan Heavy Industries & Construction Co Ltd & Budimex, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, konsorcjum Polimex Mostostal & Polimex Energetyka & SSB ENERGY, POWERCHINA Nuclear Engineering Co Ltd oraz konsorcjum RAFAKO S.A.& Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa.

Warta 890 mln zł inwestycja ma rozpocząć się w grudniu tego roku i zakończyć w czwartym kwartale 2021 r. Jeśli terminy zostaną dotrzymane, regularna eksploatacja rozpocznie się do końca 2021 r.

- Nowy blok węglowy w Puławach jest kluczowym projektem, który ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji nawozowo-chemicznych – wyjaśnił prezes zarządu Grupy Azoty Puławy Krzysztof Bednarz. Węgiel dostarczać ma lubelska Bogdanka.

Blok, choć węglowy, ma spełniać unijne wymogi środowiskowe. - Będzie posiadał zintegrowaną instalację SCR dla redukcji tlenków azotu. Założono też zastosowanie układu odsiarczania spalin metodą mokrą wapienną lub mokrą magnezową – wskazał prezes Elektrowni Puławy Julian Krawczyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Piotr
6 lat temu
Miał być gazowy, ale pis doszedł do władzy i nagle ma być węglowy... Jak to premier mówi - polska innowacyjna! Wszystkiego najgorszego, niech to stanie się ich koszmarem.
henryk
6 lat temu
a węgiel z Ługańska czy z Doniecka??? Absurd !!!
AlojzP
6 lat temu
czyli nie opłacało się budować blok 400MW za 1,12mld zł, ale opłacalnym jest produkować energię z bloku 100MW za 0,89 mld zł. No to jest pisowska ekonomia!
Aron
6 lat temu
Inwestycja? Przecież to wywalanie pieniędzy w błoto i uzależnianie nas od węgla i to z importu bo krajowy będzie coraz droższy z uwagi na coraz trudniejszy dostęp do niego. Elektrownia atomowa to byłaby inwestycja.
pulpa
6 lat temu
Eeee tam, 100MWe to jest nic.