Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Sprawdzanie punktów karnych przez internet. Skorzystało już 170 tysięcy osób

13
Podziel się:

W cztery dni od uruchomienia usługi już ponad 170 tysięcy kierowców sprawdziło przez internet, ile ma punktów karnych - chwali się Ministerstwo Cyfryzacji. Polacy założyli też niemal 70 tys. nowych Profili Zaufanych.

Sprawdzanie punktów karnych przez internet. Skorzystało już 170 tysięcy osób
(Szymon Blik / REPORTER)

Możliwość sprawdzenia online punktów karnych to pierwszy etap programu CEPiK 2.0, prowadzonego przez Centralny Ośrodek Informatyki na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji.

Usługa została udostępniona w poniedziałek 24 kwietnia i od pierwszych godzin cieszyła się wielkim zainteresowaniem użytkowników. Już pierwszego dnia liczba jej wywołań przekroczyła 100 tysięcy.

Aby skorzystać z e-usługi, trzeba mieć Profil Zaufany (eGO), służący weryfikacji tożsamości. Można go założyć na dwa sposoby: w sposób tradycyjny, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości, lub bez wychodzenia z domu z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości.

Obecnie z takiej opcji mogą skorzystać klienci banku PKO BP, Inteligo, ING, Millennium Banku i Envelo, czyli Poczty Polskiej przez internet.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że latem przyszłego roku zostaną uruchomione kolejne e-usługi w ramach Programu CEPiK 2.0. Będzie to między innymi możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach czy uprawnieniach do kierowania pojazdami.

Możliwość sprawdzenia swoich punktów karnych jest dostępna wyłącznie za pośrednictwem portalu Obywatel.gov.pl, jest ona darmowa. Do sprawdzenia punktów karnych drogą elektroniczną jest potrzebny tylko Profil Zaufany (eGO). Nie wymaga ona udostępniania żadnych danych osobowych.

Ministerstwo ostrzega, że wszelkie inne strony internetowe, które oferują rzekome informacje o stanie punktów karnych w zamian za podanie jakichkolwiek danych lub wniesienie jakiejkolwiek opłaty, należy traktować z dużą ostrożnością, ponieważ może to być próba wyłudzenia danych lub pieniędzy.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
WYRÓŻNIONE
ERYYK
7 lat temu
Pochwalcie się lepiej stanem armii bajzlem w ministerstwie edukacji łamaniem prawa i konstytucji i niszczeniem samochodów rządowych I POMPOWANIEM GRUBYCH MILIONÓW Z PIENIĘDZY PODATNIKA W KOŚCIÓŁ I TORUŃSKIE RADYJKO ZŁODZIEJE!!! ONI SIĘ CHWALĄ MOŻLIWOŚCIĄ SPRAWDZANIA PUNKTÓW W NECIE... SUKCES GODNY PIS NA NIC WIĘCEJ WAS NIE STAĆ? ZA REMONTY I ROZBUDOWĘ DRÓG SIĘ WEŹCIE DARMOZJADY!!!
Zenek
7 lat temu
Czyli w Polsce na drogach jeździ co najmniej 170 tysięcy przestępców drogowych. Za jazdę zgodnie z przepisami nie dostaje się punktów.
Amnesia Canab...
7 lat temu
Musieli nieźle nagrzani być, jak nie pamiętają.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (13)
dodo
7 lat temu
Co to jest Punkt Potwierdzający?????? i gdzie się znajduje.
J-Lublin
7 lat temu
Boże dziękuję Ci, że mam pamięć dobra i nie muszę się narażać na Naciągaczy...... Wprowadza się coś a zarazem ostrzega przed Naciągaczami to dla mnie Śmieszne, że nie umieją takich wyłapać z Urzędu natychmiast jak się pojawią OSZUŚCI.... Widać jak Rządzący są Cienkimi Bolkami....
yaco997
7 lat temu
Ciekawie, to się zrobi jak ktoś się tam włamie. Albo jakiś wirus położy system. Co wtedy? Czy nasze dane są bezpieczne?
kaczafi
7 lat temu
To jest jakieś kuriozum, Morawiecki od półtora roku jeździ z prezentacjami swojego planu o samochodach elektryczno-fruwajacych, a tutaj sukces bo sobie Polacy mogą punkty sprawdzić przez internet.
a ja
7 lat temu
Nie muszę sprawdzać bo wiem ile ich mam. Punkty chyba sprawdzają Ci co nie mogą się doliczyć bo tak łamią przepisy ruchu drogowego że się pogubili.