Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wycinka Puszczy Białowieskiej. Komisja Europejska interweniuje

16
Podziel się

Ze względu na pilność sprawy Komisja zwróciła również uwagę Trybunału na tę kwestię.

Wycinka Puszczy Białowieskiej. Komisja Europejska interweniuje
(Michal Kosc / AGENCJA WSCHOD / REPORTER)
bDBidaER

Wiceszef KE Frans Timmermans i komisarz ds. środowiska Karmenu Vella wysłali list do polskiego rządu z prośbą, by Polska respektowała tymczasową decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE o zaprzestaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej - donoszą źródeł w KE.

Pismo zostało wysłane do ministerstwa spraw zagranicznych i resortu środowiska. - Wiceszef KE Frans Timmermans i komisarz ds. środowiska Karmenu Vella wysłali list do polskiego rządu z prośbą, by Polska respektowała tymczasową decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE o zaprzestaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Komisja jest szczególnie zaniepokojona sytuacją. Z wypowiedzi polskiego ministra środowiska i doniesień prasowych wynika, że wycinanie drzew w tym ważnym obszarze Natura 2000 nadal trwa. Ze względu na pilność sprawy Komisja zwróciła również uwagę Trybunału na tę kwestię - twierdzi źródło w KE.

- Stosowanie się do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE stanowi integralną część prawa europejskiego, na którym opiera się Unia. Dlatego Komisja przypomniała również, że jeśli zostanie potwierdzone, iż prowadzone są działania związane z wycinką i postanowienia Trybunału nie są nadal przestrzegane, kwestia ta zostanie również uwzględniona w trwającym dialogu z Polską na temat praworządności - dodało źródło.

bDBidaET

Trybunał podjął pod koniec lipca decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. To środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Polska dostała czas do ubiegłego piątku, by przesłać odpowiedź w sprawie wycinki.

Zobacz także: Unia broni puszczy:

Wstrzymanie wycinki to koszty?

Resort środowiska w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości UE napisał w piątek, że wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł.

bDBidaEZ

Resort środowiska miła podkreślić w piśmie, iż jego działania są zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej, a nawet niezbędne dla ochrony przyrody.

Procedura o naruszenie prawa UE

Przeciwnego zdania jest Komisja Europejska, która rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa unijnego w Polsce, twierdząc, że te regulacje nie są przestrzegane. Obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

Ministerstwo argumentuje, że wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zastosowania przez Trybunał środka tymczasowego, czyli nakazu natychmiastowego wstrzymania wycinki, nie spełnia odpowiednich przesłanek, by go zastosować.

bDBidaFa

Resort ministra Jana Szyszki przekonuje również, że nie można mówić o tym, że uzasadnieniem działań Trybunału jest pilność sprawy, bo Komisja na wcześniejszych etapach nie spieszyła się zbytnio z działaniami, które miałyby położyć kres ewentualnemu naruszeniu.

Pierwsze informacje o kontaktach Brukseli z Warszawą w sprawie puszczy pojawiły się w marcu 2016 roku. Kilka tygodni później podano, że prowadzone jest w tej sprawie wstępne postępowanie, które następnie zostało przekształcone w procedurę o naruszenie prawa unijnego.

Ministerstwo jest zdania, że Komisja nie wykazała w wystarczający sposób prawdopodobieństwa powstania poważnych i nieodwracalnych szkód na skutek interwencji na obszarach chronionych puszczy. W piśmie do Trybunału zwrócono też uwagę, że nakaz wstrzymania wycinki nie jest proporcjonalnym środkiem i nie zapewnia zminimalizowania strat każdej ze stron. Resort przekonuje, że to właśnie realizacja środka tymczasowego, o który wnioskowała KE, spowoduje zniszczenie siedlisk przyrodniczych, co może spowodować nieodwracalne szkody.

Ministerstwo środowiska w czwartkowym komunikacie podkreśliło, że na terenie puszczy prowadzone są tylko działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, tym samym są one zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE.

bDBidaFb

Postępowanie w sprawie środków tymczasowych jest w toku. Nadal obowiązuje postanowienie wiceprezesa Trybunału z 27 lipca o wstrzymaniu wycinki. - Wydaje się, że postępowanie w sprawie środków tymczasowych może zakończyć się we wrześniu - powiedziało w Trybunale.

bDBidaFu
Źródło:
KOMENTARZE
(16)
Matthew
3 lata temu
Niestety, Unia nie ma zębów i nie myśli o tym, żeby je wstawić. A przydałyby się zmiany w kodeksie postępowania dyscyplinarnego w sprawach prowadzonych wobec krajów członkowskich. Bez tego prawo unijne to tylko litera której postanowień nie można wprowadzić w życie. Kolejne niestety- kraje "Starej Unii" zaczynają żałować rozszerzenia na byle demoludy. W tamtej Unii można było wypracować konsensus w każdej sprawie więc bardziej restrykcyjne prawa nie były potrzebne. Z ludźmi pokroju Kaczyńskiego to niemożliwe- bez bata ani rusz.
zcx
3 lata temu
a kasa z wycinki zasili konta pisowskich spółek.
Dziadek Rosom...
3 lata temu
Historyjka o ochronie poprzez wycinanie chorych drzew to bzdura. Każdy kto choć trochę zna przyrodę wie, że kornik to głównie szkodnik drzew iglastych, a takich w naturalnym dziewiczym lesie nizinnym (co najmniej 100-letnim) być nie powinno. Jeżeli są to "zasługa" człowieka. Wystarczy, że przez kolejne kilkadziesiąt lat pozostawimy bieg spraw przyrodzie, a chorujące drzewa ustąpią pola gatunkom naturalnym dla tego rejonu i odpornym na te i wiele innych chorób oraz szkodników )np. buki, dęby). Zresztą wskażcie mi dziewiczą puszczę, a więc taką, gdzie człowiek nie ingerował przez dobre 100 lat lub więcej, która została by pokonana przez korniki lub inne szkodniki (wyłączając globalne kataklizmy typu np wybuch wulkanu). Minister Szyszko wciska kit dla gawiedzi a chodzi oczywiście o kasę i to dużą. Ten szkodnik przerósł już chyba nawet Antoniego M...
bDBidaFv
wikary
3 lata temu
wycinka jest niezbędna, bo z tego będą pieniądze na kapelana!
Wera
3 lata temu
Odpowiedzialność powinna być osobowa a nie zbiorowa szyszka powinien być osobiście obciążony wszystkimi karami jakie nam przysolą.
...
Następna strona