Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin: Rosja chce zacieśnić stosunki z Iranem

0
Podziel się:

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował umiarkowanemu duchownemu Hasanowi Rowhaniemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Iranie.

Putin: Rosja chce zacieśnić stosunki z Iranem
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował umiarkowanemu duchownemu Hasanowi Rowhaniemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Iranie, wzywając go do zacieśnienia stosunków z Rosją.

Putin wyraził nadzieję, że nowy szef irańskiego państwa _ otworzy się na rozwój swego kraju _ oraz na _ zacieśnienie wzajemnych stosunków _ z Rosją, która _ jest przyjacielem _ Iranu - poinformował Kreml, powołując się na depeszę gratulacyjną Putina do Rowhaniego.

Prezydent Rosji potwierdził również _ wolę postępu w rozwoju współpracy korzystnej dla obu państw w różnych dziedzinach i w interesie bezpieczeństwa regionalnego oraz stabilizacji międzynarodowej _ - dodano.

Hasan Rowhani, niespodziewanie uzyskał potrzebną do wygranej w pierwszej turze ponad połowę głosów (50,68 proc.), zwyciężając w wyborach, do których dopuszczonych zostało sześciu kandydatów, w tym czterech konserwatystów.

Szczyt G8 wzbudza kotrowersje. Protesty w Belfaście

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/szczyt-g8-wzbudza-kotrowersje-protesty-w-belfascie-g557978.html) Rowhani w listopadzie br. skończy 65 lat. Swoje zwycięstwo zawdzięcza w dużej mierze wycofaniu się z wyborów reformatora Mohammada Rezy Arefa, lecz także poparciu, jakiego udzielił mu tuż po rezygnacji Arefa były reformatorski prezydent Mohammad Chatami.

Według ekspertów od stosunków międzynarodowych rola Iranu w rosyjskiej polityce zagranicznej jest w dużej mierze funkcją stanu relacji Rosji z państwami zachodnimi.

Mówiąc nie raz o sytuacji wokół Iranu i jego kontrowersyjnym programie nuklearnym, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow jest zdania, że Zachód powinien skoncentrować się nie na sankcjach i groźbach użycia siły militarnej, lecz na rozmowach z Teheranem.

Moskwa nalegała ostatnio także, by w międzynarodowej konferencji pokojowej na temat rozwiązania konfliktu w Syrii wziął udział Iran, sojusznik reżimu Baszara el-Asada w regionie. Udziałowi w konferencji Iranu, który jest obiektem sankcji międzynarodowych z powodu swego programu nuklearnego, sprzeciwia się Zachód.

Czytaj więcej w Money.pl
Przed wyborami ograniczyli dostęp do internetu Władze chcą w ten sposób uniemożliwić organizowanie protestów za pomocą maili i komunikatorów społecznych - podała we wtorek agencja Reuters.
Nowy prezydent nie pomógł uniknąć sankcji Zachód i Izrael podejrzewają Iran o potajemne prace nad uzyskaniem arsenału broni nuklearnej i środków jej przenoszenia.
Rząd mądrości i nadziei wskrzesi gospodarkę? Hassan Rohani ma ponad 50-procentowe poparcie i jeśli je utrzyma, może wygrać już w pierwszej turze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)