Notowania

PZU na Życie odmawiało wypłaty świadczeń. Pod wpływem UOKiK-u zmienia klauzule

PZU na Życie zamieszczało w umowach klauzule pozwalające odmówić wypłaty świadczenia z uwagi na wcześniejszą chorobę, nawet jeżeli nie miała związku ze śmiercią, leczeniem czy niezdolnością do pracy. Po interwencji UOKiK zmienia tę praktykę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PZU S.A.)
PZU na Życie po interwencji UOKiK-u usunęło niekorzystne dla klientów klauzule.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie w czerwcu 2017 roku po zawiadomieniu Rzecznika Finansowego, do którego docierały skargi klientów. UOKiK wyjaśnia, że działania PZU na Życie dotyczyły osób, które zawarły z nim umowy ubezpieczenia indywidualnego lub przystąpiły do ubezpieczenia grupowego, np. u pracodawcy.

Wideo: Polacy wciąż rzadko się ubezpieczają. Prezes PZU Życie tłumaczy, dlaczego to błąd

Okazało się, że spółka w umowach zamieszczała klauzule, na podstawie których mogła odmówić wypłaty świadczenia, z uwagi na wcześniejszą chorobę ubezpieczonego, nawet jeżeli nie miała związku ze śmiercią, specjalistycznym leczeniem czy niezdolnością do pracy ubezpieczonego. Wątpliwości urzędu wzbudziło to, że postanowienia były zbyt ogólne. Przykładowe postanowienie: "Odpowiedzialność PZU Życie S.A. nie obejmuje ciężkich chorób, które wystąpiły lub z powodu których rozpoczęto postępowanie diagnostyczno-lecznicze u ubezpieczonego przed początkiem odpowiedzialności PZU Życie S.A. w stosunku do ubezpieczonego".

Jak wyjaśnia UOKiK, klient, który przeczytał taką klauzulę, nie mógł sam ustalić, czy jakakolwiek zdiagnozowana u niego w przeszłości choroba spowoduje odmowę wypłaty świadczenia. - Postanowienia w umowach ubezpieczenia na życie muszą być konkretne - podkreśla Marek Niechciał, prezes UOKiK-u. - Klient musi wiedzieć, kiedy nie dostanie świadczenia. Dobrze, że PZU Życie to zmieni dzięki naszej interwencji - dodaje.

W toku postępowania wyjaśniającego ubezpieczyciel doprecyzował kwestionowane przez UOKiK klauzule. PZU na Zycie napisało wprost, że nie wypłaci świadczenia, gdy śmierć, operacja, czy niezdolność do pracy będą wynikały z wcześniejszej choroby, która faktycznie spowodowała to nieszczęśliwe zdarzenie. Ubezpieczyciel wskazał również, o jakie choroby chodzi. PZU na Życie zmieni ogólne warunki ubezpieczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawa konsumenta, klauzule niedozwolone, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-11-2018

żaluzjiżebrzący przed komisją niemiecki agent i złodziej Tusk, że jest ojcem i bronił Józefa Bąka

05-11-2018

kacperto banda złodzieji dobrze tylko zbierać składki to tylko możliwe w polsce

06-11-2018

BenioPZU to największy złodziej w Polsce

Rozwiń komentarze (8)