Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
solidarność
28.08.2005 17:56

"Anioł Wolności" odsłonięty w Szczecinie

W Szczecinie członkowie rodzin zabitych podczas wydarzeń grudniowych odsłonili na placu Solidarności "Pomnik Ofiar Grudnia '70". To był element centralnych obchodów 25. rocznicy powstania "Solidarności".

Podziel się
Dodaj komentarz

_ fot. PAP/Robert Stachnik "Anioł Wolności" - tak nazywa się monument - ma 12 metrów wysokości. _

W uroczystości wzięły udział osoby ze Stowarzyszenia Grudzień 70 - Styczeń 71, dzięki którym pomnik wybudowano. Pomnik Ofiar Grudnia '70 roku stanął na placu Solidarności naprzeciwko ówczesnej Komendy Wojewódzkiej Milicji. Prezydent Szczecina Marian Jurczyk przypomniał, że w tym miejscu 35 lat temu zginęło w Szczecinie najwięcej protestujących. 16 osób zginęło, gdy z okien komendy padły strzały.

Odsłonięcie pomnika poprzedziła msza święta na Placu Solidarności w intencji świata pracy. Podczas homilii arcybiskup szczecińsko-kamieński Zygmunt Kamiński powiedział, że "Solidarność" się nie skończyła. Marian Jurczyk wspomniał czasy sierpnia 1980 roku, gdy stał na czele strajku w stoczni szczecińskiej. Powiedział, że wtedy robotnicy byli przekonani o słuszności swoich postulatów. Marian Jurczyk wzruszonym, łamiącym się głosem cytował słowa Jana Pawła II: "Nie lękajcie się".

Komentując obecną sytuację w kraju prezydent Szczecina dodał, że teraz wyrosły mury ekonomiczne i społeczne, które dzielą polskie społeczeństwo. Podziękował państwom, które w czasie stanu wojennego przyjęły emigrantów z Polski.

Tagi: solidarność, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz