Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" - o ustępstwach rządu wobec związków zawodowych

0
Podziel się:

Dzisiejsza "Rzeczpospolita" dowiedziała się nieoficjalnie, że rząd jednak pójdzie na częściowe ustępstwa wobec związków zawodowych w sprawie zmian w kodeksie pracy. Rządowy projekt zmian, który minister pracy Jerzy Hausner przedstawi na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów, jest łagodniejszy niż proponowany na początku.

Według "Rzeczpospolitej" rząd zgodzi sie między innymi na to, by łączny okres zatrudnienia u danego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony nie mógł przekraczać roku - wcześniej rząd proponował trzy lata. Rząd ma wyrazić zgodę również na obniżenie stawki za godziny nadliczbowe o 50 procent , ale tylko za cztery pierwsze godziny pracy, za pracę w niedzielę i święta wynagrodzenie za nadgodziny miałoby wynosić 100 procent - wcześniej rząd proponował niższe stawki bez ograniczeń. Rząd zrezygnuje także - według Rzeczpospolitej - z pomysłu uzależnienia odprawy emerytalnej lub rentowej od stażu pracy w danym zakładzie - według wcześniejszej propozycji, by pracownik odchodzący na rentę czy emeryturę otrzymał odprawę w wysokości miesięcznego wynagrodzenia musiał przepracować w danym zakładzie co najmniej 3 lata.
W nowym projekcie znajduje się też zapis, o jaki zabiegało OPZZ, który miałby ograniczyć tzw. samozatrudnienie. Chodzi o to, by pracodawcy nie zmuszali pracowników do zakładania własnych firm, co zdaniem związkowców, pozwalało im nie tylko obniżyć koszty, ale i obejść kodeks pracy. Rząd ma w tym wypadku sprecyzować, co to jest stosunek pracy - zachodzi wtedy, gdy pracownik wykonuje określoną pracę na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie. Jeśli te wszystkie warunki są spełnione, pracodawca miałby zakaz zastępowania umowy o pracę umowami cywilnoprawnymi.
Więcej o nowelizacji kodeksu pracy w dzisiejszej Rzeczpospolitej w artykule pod tytułem "Rząd pójdzie na ustępstwa".

iar/Rzeczpospolita/przybylik/sawicka

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)