Kierownik Kliniki Hepatologii Akademii Medycznej w Warszawie profesor Janusz Cianciara powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że w ramach "Żółtego tygodnia" istnieje możliwość tańszego zaszczepienia się przeciwko obu typom wirusa. W przypadku zapalenia wątroby typu A konieczne są dwa szczepienia, natomiast w przypadku żółtaczki typu B - trzy . W obu przypadkach szczepienia dają u 90 procent osób gwarancję uodpornienia na całe życie.
Według profesora Cianciary wirus zapalenia wątroby typu A, powodujący żółtaczkę pokarmową, obecnie w Polsce występuje rzadko. Większość osób przyjmowanych do szpitala z zakażeniem wirusem tego typu są to osoby, które wróciły z wycieczek zagranicznych, na przykład z Turcji. "Natomiast zapalenie wątroby typu B , tak zwana żółtaczka wszczepienna, pochodzi w większości z kontaktów ze służbą zdrowia" - powiedział profesor. Dodał, że nie są to tylko zakażenia po zabiegu operacyjnym, ale również po wykonywaniu pewnych zabiegów diagnostycznych, takich jak gastroskopia czy cewnikowanie. Dlatego też zachęca do skorzystania z akcji "Żółty tydzień".
Wszystkie informacje na temat możliwości zaszczepienia się w ramach "Żółtego tygodnia" znajdują się na stronie internetowej www.żółtytydzień.pl lub www.szczepienia.pl Można się w tej sprawie również skontaktować z lekarzem pierwszego kontaktu.