Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rafineria Czechowice - dobry pierwszy kwartał

0
Podziel się:

W pierwszym kwartale tego roku zysk rafinerii netto przekroczył 6,6 mln zł przy ponad 284,5 mln zł przychodów

. Spółka działa głównie na rynku krajowym, eksportuje też swoje wyroby do kilku krajów Europy środkowej.

- Śląsk to 60 proc. krajowego zużycia paliw, więc Czechowice to dobry punkt na ich magazynowanie i dystrybucję. Dziś Rafineria Czechowice operuje w promieniu 200 km od granicy państwa, eksportujemy swoje produkty do Czech, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Austrii i na Węgry - powiedział Henryk Malesa, prezes zarządu spółki.

Rafineria Czechowice obok umacniania pozycji na rynku paliw, parafin i asfaltów nieustannie penetruje rynek krajowy i zagraniczny w poszukiwaniu atrakcyjnych 'nisz rynkowych'

- Muszę stwierdzić, że to się nam udaje, czyli w ślad za poszukiwaniami idą kolejne kontrakty handlowe - podkreślił prezes.

Ale nadal część wyrobów niszowych jest na polski rynek importowanych, Zarząd spółki myśli więc o uruchomieniu ich produkcji.

- W Polsce nie produkuje się jeszcze pewnego typu olejów bazowych, niskoaromatycznych rozpuszczalników do farb i lakierów czy różnego typu specyfików parafinowych. W zakresie produkcji tych i podobnych produktów, miałaby szansę zaistnieć RC. Konkretne wskazówki da jednak dopiero ekspertyza firmy konsultingowej - zastrzega marek Lesisz, wiceprezes Rafinerii Czechowice.

Do zakończenia budowy grupy kapitałowej, która ma nastąpić do końca 2001 r., Rafineria Czechowice ma prowadzić działalność produkcyjną, polegającą na destylacji ropy naftowej i produkcji asfaltów, przerobie olejów przepracowanych i rafinacji selektywnej. Spółki zależne będą natomiast produkować wyroby finalne.
RC wyodrębniła dotąd sześć spółek zależnych. Obecnie funkcjonują już spółki RC Parafiny, RC Paliwa, RC Ekoenergia oraz RC Remo. Skład grupy uzupełniają tzw. spółki socjalne - RC Serwis, która przejęła działalność Działu Administracyjno-Socjalnego, oraz Centrum Wczasowo-Wypoczynkowe Chemik.

Po zakończeniu restrukturyzacji, w przyszłym roku przyjdzie czas na prywatyzację. Firma ma liczne atuty: dość wysoką wydajność dochodzącą do 1,1 mln zł rocznie na zatrudnionego, magazyny na 160 tys. m sześc. paliw, dobre położenie, pomyślnie przeprowadzaną restrukturyzację, potencjał produkcyjny w dziedzinie przerobu nawet 1 mln ton ropy rocznie, przeróbki surowców tłuszczowych, w produkcji paliw, olejów bazowych, parafin i smarów.

W ubiegłym roku Rafineria Czechowice przyniosła ponad 23,3 mln zł zysku netto przy ponad 1,1 mld zł przychodów. a eksport 25 mln zł. Plan na 2001 rok zakłada osiągnięcie ok. 18 mln zł zysku netto przy 1,2 mld zł przychodów.
75 proc. akcji spółki należy do Nafty Polskiej SA, 10 proc. do Skarbu Państwa, a 15 proc. do inwestorów indywidualnych, głównie do pracowników. Spółka zatrudnia niespełna 750 osób.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)