Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rafineria Czechowice : Kolejne spółki Grupy Kapitałowej

0
Podziel się:

Bankiem przyłączającym będzie GBPZ, ale centrala nowego banku zostanie umieszczona w Warszawie. Otrzyma on nowe logo i nazwę. GBPZ będzie się nazywał: Bank Polskiej Spółdzielczości

W najbliższych tygodniach utworzone zostaną dwie kolejne spółki zależne Rafinerii Czechowice. W czerwcu powstanie RC Transport, natomiast w lipcu - RC Terpen. Tym samym liczba spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej wzrośnie do dziewięciu.

Równocześnie “Czechowice” prowadzą zaawansowane rozmowy w sprawie pozyskania inwestorów dla wydzielonych podmiotów zależnych. Wśród potencjalnych partnerów wymienić można między innymi : PKN Orlen i J&S Energy. Swoje zainteresowanie wyraziły również węgierskie, czeskie i niemieckie koncerny naftowe. Rafineria Czechowice, produkuje paliwa, oleje, smary, parafiny oraz asfalty. Budowę grupy kapitałowej rozpoczęto w ubiegłym roku. Według planu, po zakończeniu restrukturyzacji, rozpocznie się prywatyzacja podmiotów zależnych.

Rośnie Grupa

Do nowotworzonej spółki RC Transport przeniesiony zostanie cały rafineryjny transport samochodowy. Natomiast spółka RC Terpen przejmie produkcje terpenu.

– Będziemy inwestować w tę spółkę i wspierać jej rozwój. Tak by w efekcie mogła samodzielnie funkcjonować i umacniać się na rynku – zapewnia Marek Lesisz wiceprezes zarządu Rafinerii Czechowice S.A.

– Według naszych szacunków w grę wchodzą inwestycje wartości 2 – 3 milionów złotych – dodaje.

Na tym nie koniec. W najbliższych miesiącach utworzone zostaną jeszcze spółki RC Nieruchomości, RC Asfalty, RC Pomiary oraz RC Kolej. Wyodrębniona też zostanie produkcja olejów i smarów a następnie wniesiona aportem do spółki Petro – Oil.

Zdaniem zarządu Rafinerii Czechowice budowa grupy kapitałowej powinna zostać zakończona do końca tego roku.

– Pracujemy nad różnymi wariantami prywatyzacji podmiotów zależnych. Na pewno jednak w początkowym okresie będziemy się starali zachować kontrolny pakiet akcji w każdej z nich – stwierdził Henryk Malesa, prezes zarządu Rafinerii Czechowice

W ramach realizowanego od ubiegłego roku procesu restrukturyzacji “Czechowic” wydzielono dotychczas siedem spółek zależnych. RC Parafiny, które przejęły produkcję olejów bazowych i parafin, RC Paliwa, zajmująca się magazynowaniem i dystrybucją, RC Ekoenergia, która przejęła produkcję pary i gospodarkę wodną, CBA Racer, zajmująca się kontrolą jakości, oraz RC Remo. Skład grupy uzupełniają tzw. spółki socjalne - RC Serwis dysponująca między innymi kilkudziesięcioma miejscami noclegowymi w Gościńcu oraz nowoczesne Centrum Wczasowo-Wypoczynkowe Chemik w Ustroniu Jaszowcu .

– Cały czas prowadzimy negocjacje z firmami, które są zainteresowane udziałem w prywatyzacji naszych podmiotów zależnych. Są to zarówno krajowe jak i zagraniczne koncerny. Rozmowy są na różnym etapie zaawansowania i nie chciałbym jeszcze ujawniać wszystkich naszych tajemnic. Zwłaszcza, że w rozmowy zaangażowani są rynkowi potentaci – powiedział nam Henryk Malesa.

W ubiegłym roku Rafineria Czechowice przyniosła ponad 23,3 mln zł zysku netto przy ponad 1,1 mld zł przychodów. a eksport 25 mln zł. W pierwszym kwartale tego roku zysk rafinerii netto przekroczył 6,6 mln zł przy ponad 284,5 mln zł przychodów.

75 proc. akcji spółki należy do Nafty Polskiej SA, 10 proc. do Skarbu Państwa, a 15 proc. do inwestorów indywidualnych, głównie do pracowników. Spółka zatrudnia niespełna 750 osób.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)