W środę wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra finansów dotyczące listy rajów podatkowych, czyli krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Na nowej liście nie ma już Wyspy Man, Jersey, Baliwatu Guernsey oraz Antyli Niderlandzkich.
Wraz z wejściem w życia nowego rozporządzenia uchylone zostanie dotychczasowe z 2005 r. Zniknięcie z listy Wyspy Man, Jersey i Baliwatu Guernsey wynika z tego, że Polska zawarła z tymi obszarami umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych, a z Wyspą Man i Jersey - także umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Systemy tych terytoriów nie zagrażają już więc polskiemu systemowi podatkowemu - uznało Ministerstwo Finansów.
Z kolei Antyle Niderlandzkie przestały istnieć w październiku 2010 r. jako samodzielna jednostka administracyjna. Wyspy Sint-Maarten i Curacao, wchodzące w skład dawnych Antyli Niderlandzkich, zyskały status _ niezależnych krajów w ramach Królestwa Niderlandów _. Natomiast pozostałe wyspy - Saba, Bonaire i Sint-Estasius - stały się _ niezależnymi gminami _ w ramach Królestwa Niderlandów, a oprócz tego w odniesieniu do nich Polska może wymieniać się informacjami z Królestwem Niderlandów.
W sumie na nowej liście znalazło się 37 krajów oraz terytoriów zależnych i zamorskich stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Na liście są m.in.: Księstwo Andory, Wspólnota Bahamów, Królestwo Bahrajnu, Barbados, Belize, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Gibraltar, Grenada, Hongkong, Kajmany, Księstwo Liechtensteinu, Makau, Republika Malediwów, Republika Mauritiusu, Księstwo Monako, Republika Panamy, Republika Seszeli, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Republika Vanuatu.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Bruksela ma sposób na przekręty podatkowe Komisja Europejska tworzy platformę, która ma monitorować postępy państw między innymi w zwalczaniu rajów podatkowych. | |
Będzie łatwiej skontrolować podatników Ministerstwo Finansów przygotowało projekt kolejnych zmian, które mają ułatwić wymianę informacji z władzami podatkowymi innych państw unijnych oraz przeprowadzanie jednoczesnych kontroli w Polsce i za granicą. | |
Oni nie płacą podatków. Legalnie Najbogatsi ludzie na świecie ulokowali w tzw. rajach podatkowych ponad 20 bilionów dolarów. Wśród nich są również Polacy. |